Хуманоидните роботи: Новото оръжие на Китай в борбата с демографската криза и липсата на работна ръка
Китай се надява да посрещне роботизирани граждани в своето милиардно население само след две години. Страната планира да произведе първите си хуманоидни роботи до 2025 г., според амбициозен план, публикуван от Министерството на промишлеността и информационните технологии в началото на този месец. Институцията твърди, че усъвършенстваните двукраки дроиди имат силата да променят света, като изпълняват мъжки, повтарящи се задачи във ферми, фабрики и къщи, за да облекчат работното натоварване при хората.
Роботната работна ръка се очаква да се превърне в следващото поколение революционни продукти след компютрите, смартфоните и новите енергийни ефективни превозни средства.
Правителството ще ускори разработването на роботите, като финансира повече стартиращи и нововъзникнали компании в тази област. Fourier Intelligence е един такъв китайски стартъп, който се надява да започне масово производство на хуманоидни роботи с общо предназначение до края на тази година. Моделът Fourier GR-1 е с размери 165 сантиметра и тежи около 121 килограма. Съобщава се, че снабденият с 40 стави роботът притежава "несравнима гъвкавост", подобна на човешките движения. Освен това той може да се движи със скорост около 5 км. в час и да изпълнява основни задачи.
Министерството заяви, че до 2025 г. Китай ще се стреми да "създаде система за иновации в областта на хуманоидните роботи, да направи пробив в няколко ключови технологии и да осигури безопасна и ефективна доставка на основни компоненти". До 2027 г. пък хуманоидните роботи трябва да се "превърнат във важен нов двигател на икономическия растеж" в Китай.
Пекин като източник на световен робо-стандарт
В документа се изисква дотогава "технологичните иновации в областта на хуманоидните роботи да бъдат значително подобрени, да бъде създадена безопасна и надеждна система за промишлени доставки, да бъде изградена промишлена екосистема с международна конкурентоспособност и нашата всеобхватна сила да достигне напредналото световно ниво".
Документът е най-новият опит на Китай да ускори развитието на местната индустрия за роботика и да насърчи технологичната самостоятелност в условията на ожесточена конкуренция със САЩ в ключови технологични области, като например чиповете.
Китай вече постигна напредък в областта на промишлената роботика, като през 2021 г. за първи път изпревари САЩ и стана петата най-автоматизирана страна в света, според доклада "Световна роботика 2022", публикуван от Международната федерация по роботика.
Според насоките, публикувани от държавната институция, в отрасли като здравеопазване, услуги за дома, селско стопанство и логистика се очаква да се увеличи използването на роботи.
Политически мотивираният документ също така изисква от индустрията да се съсредоточи върху "мозъка", "малкия мозък" и "крайниците" на хуманоидните роботи, водена от пробиви в изкуствения интелект, като например големите езикови модели за обучение. В него се настоява роботизираната индустрия да ускори разработването на хуманоидни роботи за използване в тежки и опасни условия.
Приоритет е и подобряването на възможностите на хуманоидните роботи в производствения сектор. Министерството добави, че Китай ще подобри индустриалните стандарти и възможностите за тестване на продукти, както и ще изгради лаборатории, индустриални организации и общности с отворен код, които да обслужват индустрията на хуманоидните роботи. То също така обеща да подпомогне развитието на индустрията с подобрени политики и обучение на таланти и международно сътрудничество.
С оглед на изграждането на световни стандарти за зараждащата се индустрия, Китай ще участва "в установяването на международни правила и стандарти и ще допринесе с "китайска мъдрост" за развитието на световната индустрия на хуманоидните роботи".
Пекин желае да стимулира своя напреднал производствен сектор и да повиши самостоятелността си в условията на ограниченията на САЩ. Намаляващото население и слабият икономически растеж допълнително подхранват тези усилия.
Роботите: съюзник срещу демографската и производствената криза
Годишният брой на новородените в Китай ще се стабилизира на около 10 милиона, докато застаряването на населението се ускорява, показват последните демографски анализи. Тъй като до 2035 г. се очаква над 70 млн. души да бъдат на 80 и повече години, търсенето на нови решения в областта на обществените услуги се очаква да нараства едновременно с тази тенденция. Намаляването на раждаемостта и застаряването на населението ще съпътстват целия процес на развитие на социалистическата модернизация на Китай.
В този смисъл, хуманоидните роботи могат да бъдат изненадващ високотехнологичен коз за Пекин.
Текстилните фабрики по делтата на река Яндзъ в източен Китай се оказват първата зона на тази странна промяна. Доскоро препълнените от работници етажи на заводите днес са изненадващо тихи, а традиционната глъчка на човешката активност е заменена от прецизни, сухи, почти стерилни звуци, които сякаш излизат от машини - и това е точно така.
Дори и някои от мрачните пророчества да не се окажат верни, намаляването на населението ще превърне автоматизацията в абсолютна необходимост - както вече се е случило в Япония. Това ще увеличи и без това голямата преднина на Китай в областта на внедряването на промишлени роботи и промишлен интернет на нещата, като ще спомогне за създаването на огромен пазар за обслужващи роботи.
Този процес вече е в ход. През последното десетилетие инсталациите на промишлени роботи в Китай са се увеличили 10,7 пъти, според Международната федерация по роботика. Сравнете това с 68% ръст в Япония, 67% ръст в САЩ, 20% ръст в Германия и 19% ръст в Южна Корея. По-малко работници означава повече промишлени роботи, по-голяма ефективност и по-висока добавена стойност. Само за няколко години Китай се превърна в най-големия потребител на промишлени роботи в света с много голяма разлика. През 2021 г. на Китай се падат 52% от общия брой на инсталациите в света. С голямо изоставане са Япония с 9%, САЩ със 7%, Южна Корея с 6% и Германия с 5%. Погледнато по региони, на Азия се падат 74% от общия брой, на Европа - 16%, а на Северна и Южна Америка - 10%.
Китай се превърна в един от най-интензивните потребители на промишлени роботи в света. Данните за 2021 г. сочат, че Китай е на пето място по гъстота на роботите, която Международната федерация по роботика изчислява като брой на работещите промишлени роботи на 10 000 служители във фабриките. Южна Корея е на първо място. САЩ се нареждат на девето място. Преди пет години САЩ се нареждаха на седмо място, а Китай - на 23-то.
Кой произвежда всички тези роботи? Федерацията не предоставя данни за производството на роботи, но информация от други източници показва, че четири компании - ABB, Fanuc, Yaskawa и Kuka - може би представляват близо три четвърти от световния пазар на промишлени роботи, докато само японските компании представляват половината или повече. ABB е базирана в Цюрих европейска мултинационална компания, Fanuc и Yaskawa са японски, а Kuka е германска компания, придобита от китайския производител на електроуреди Midea през 2016 г.
На други места по света
Разбира се, Китай не е единствената страна, която работи по внедряването на бъдещите ни роботи-помощници. В САЩ Tesla продължава да усъвършенства Optimus. Двукракият хуманоиден робот напредва бързо, откакто първият колеблив прототип беше показан на Деня на изкуствения интелект на компанията през 2022 г. Всъщност той вече може да прави йога. Tesla все още не е обявила твърд график кога Optimus ще се появи на пазара, но главният изпълнителен директор Илон Мъск вече посочи, че роботът за 20 000 долара може да бъде готов след три до пет години.
Agility Robotics е друга американска компания, която се занимава с "изграждане на роботи за доброто на обществото". По-рано тази година тя откри завод за производство на роботи в щата Орегон, който може да произвежда повече от 10 000 дроида Digit годишно. Тя също така наскоро обяви, че Amazon ще започне да тества Digit за използване в своите операции.
Междувременно Boston Dynamics - производител на Spot, роботизираното куче за 75 000 долара - създаде друг определено доста подвижен двукрак робот. Atlas показа, че може да преодолява различни препятствия по-рано тази година, след като през 2021 г. премина курс по паркур. Засега Atlas на Boston Dynamic е изследователска платформа и не е достъпен за закупуване, но роботът показва, че САЩ са наравно с Китай по отношение на дизайна на дроиди.
Демографският срив, водещ до очертаващият се недостиг на работна ръка, е ключов фактор за търсенето на роботи през следващите няколко години. В Китай този проблем ще бъде утежнен от нарастващите заплати, които вече накараха компаниите да преместят трудоемките монтажни операции в Югоизточна Азия. Подобна е ситуацията и в други големи индустриализирани държави като САЩ и Япония, а също и в Западна Европа. По този начин сега, когато населението на Китай и броят на активните работници намаляват, стимулът за автоматизация само ще се увеличава. Китайският индустриален отрасъл има нов двигател, а останалият свят със сигурност няма да иска да изостане.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.