Китай е одобрил над 40 ИИ модела за публично употреба през последните шест месеца

Китай е одобрил над 40 ИИ модела за публично употреба през последните шест месеца

Китай е одобрил над 40 ИИ модела за публично употреба през последните шест месеца

Китай е одобрил повече от 40 модела с изкуствен интелект (ИИ) за публична употреба през първите шест месеца, откакто властите започнаха процеса на одобрение, докато страната се стреми да настигне САЩ в развитието на ИИ, пише Ройтерс, позовавайки се на китайски медии.

Китайските регулатори са одобрили общо 14 големи езикови модела (LLM) за обществено ползване миналата седмица, съобщи китайският държавен вестник Securities Times. Това бележи четвъртата група одобрения, предоставени от Китай, като сред получателите са Xiaomi Corp и 4Paradigm.

Миналият август Пекин започна да изисква от технологичните компании да търсят одобрение от регулаторите, за да отворят своите LLM за обществеността. Това подчерта подхода на Китай към разработването на ИИ технология, като същевременно се стреми да я държи под свой контрол.

Пекин одобри първата си партида ИИ модели през август ,малко след приемането на процеса на одобрение. Baidu, Alibaba и ByteDance бяха сред първите китайски компании, получили одобрения.

След това китайските регулатори предоставиха още две партиди одобрения през ноември и декември, преди друга партида да получи зелена светлина този месец. Въпреки че правителството не е разкрило точния списък с одобрени компании, Securities Times съобщи в неделя, че повече от 40 ИИ модела са били одобрени.

Китайските компании засилиха темпото на разработка на ИИ продукти, откакто чатботът ChatGPT на OpenAI попадна под светлината на прожекторите през 2022 г.

По това време Китай имаше 130 LLM, което представляваше 40% от глобалния пазар и малко зад дела от 50% на Съединените щати, според брокерската компания CLSA.

Един от водещите китайски чатботовеErnie Bot на Baidu, събра повече от 100 милиона потребители, каза техническия директор на компанията през декември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ