Китай въвежда първите по рода си регулации на дийпфейк технологии

Китай въвежда първите по рода си регулации на дийпфейк технологии

Китай въвежда първите по рода си регулации на дийпфейк технологии

През януари Китай ще въведе първите по рода си регулации за т.нар. „дийпфейк“ технологии, засилвайки контрола върху интернет съдържанието, пише Си Ен Би Си.

Дийпфейк са изкуствено генерирани или променени изображения или видеоклипове, които са създадени с помощта на форма на изкуствен интелект. Технологията може да се използва за промяна на съществуващ видеоклип, например чрез поставяне на лицето на политик върху друг човек или дори за създаването на фалшиви речи. В резултат се създават фалшиви видеоклипове или аудиозаписи, които изглеждат като истински.

Пекин обяви своите правила, регулиращи „технологиите за дълбок синтез“ по-рано тази година и ги финализира през декември. Те ще влязат в сила от 10 януари.

Ето няколко от основните разпоредби:

• Потребителите трябва да са дали съгласие, за да може изображението им да бъде използвано в която и да е технология за дълбок синтез.

• Услугите за дълбок синтез не могат да използват технологията за разпространение на фалшиви новини.

• Дийпфейк услугите трябва да удостоверяват истинската самоличност на потребителите.

• Синтетичното съдържание трябва да включва декларация, че изображението или видеото са променени с помощта на технологията.

• Съдържание, което противоречи на съществуващите закони, е забранено, както и съдържание, което застрашава националната сигурност и интереси, уврежда националния имидж или смущава икономиката.

Китайската администрация за киберпространство (CAC) е регулаторът, който стои зад тези правила.

Според анализатори новото законодателство преследва две цели - по-строга онлайн цензура и изпреварване на регулациите около новите технологии в световен мащаб.

„Китайските власти очевидно са готови да потиснат способността на антирежимни елементи да използват дийпфейкове на висши лидери, включително Си Дзинпин, за разпространение на антирежимни изявления“, каза Пол Триоло, ръководител на технологичната политика в консултантската фирма Albright Stonebridge,.

„Но правилата също илюстрират, че китайските власти се опитват да се справят с трудни проблеми с онлайн съдържанието по начини, по които малко други страни подхождат, стремейки се да изпреварят останалите, тъй като новите технологии, включително генерираното от ИИ съдържание, започват да се разпространяват онлайн.“

Кендра Шефер, базиран в Пекин партньор в консултантската компания Trivium China, насочи Си Ен Би Си към нейната бележка, публикувана през февруари, когато бяха обявени проектоправилата, в които тя обсъди последиците от новите регулации.

„Интересното е, че Китай се прицелва в една от критичните заплахи за нашето общество в съвременната епоха: ерозията на доверието в това, което виждаме и чуваме, и нарастващата трудност при разделянето на истината от лъжите“, се казва в бележката.

Чрез въвеждането на регулация различните регулаторни органи в Китай натрупаха опит в налагането на технически правила. Има някои части от регламента за дийпфейк, които са неясни, като например как да докажете, че имате съгласието на някой друг да използвате неговия образ. Но като цял, Trivium посочи в своята бележка, съществуващата регулаторна система на Китай ще му помогне за налагането на правилата.

„Китай е в състояние да въведе тези правила, защото вече разполага със системи за контрол на предаването на съдържание в онлайн пространствата и регулаторни органи, които налагат тези правила“, се казва в бележката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ