Мъск нарече австралийското правителство „фашисти“ заради законодателство срещу дезинформацията
Илон Мъск, който е собственик на платформата за социални мрежи X, в нарече лявоцентристкото правителство на Австралия „фашисти“ заради предложеното законодателство за налагане на глоби на фирми за социални мрежи за това, че не са предотвратили разпространението на дезинформация онлайн, предаде Ройтерс.
Лейбъристкото правителство на Австралия разкри в четвъртък законодателство, което предвижда налагане на глоби интернет платформите до 5% от глобалните им приходи за предоставяне на дезинформация.
Предложеният закон ще изисква от технологичните платформи да определят кодекси на поведение, за да спрат разпространението на опасни лъжи и да бъдат одобрени от регулатор. Регулаторът ще определи свой собствен стандарт, ако дадена платформа не го направи, и ще глоби фирмите за неспазването му.
Мъск, който смята себе си за защитник на свободата на словото, отговори на публикация от потребител на X, свързваща историята на Ройтерс относно закона за дезинформацията с една дума: „Фашисти“.
Говорител на министъра на комуникациите Мишел Роуланд коментира по имейл, че компаниите, работещи в Австралия, трябва да спазват австралийските закони.
„Този законопроект подобрява прозрачността и отчетността на платформите за потребителите и австралийците“, каза Роуланд.
Коментарът на Мъск относно натиска срещу дезинформацията предизвика критики и подигравки от други правителствени законодатели.
„Илън Мъск е имал повече позиции относно свободата на словото, отколкото Кама Сутра. Когато това е в негови търговски интереси, той е защитник на свободата на словото и когато не му харесва... той е готов да затвори всичко“, коментира министърът на правителствени служби Бил Шортен.
Социалните мрежи не трябва да публикуват измамно съдържание, дийпфейк материали и насилие на живо в името на свободата на словото, каза помощник-министърът на финансите Стивън Джоунс пред телевизия Ей Би Си.
В предишен сблъсък с австралийското правителство X през април се обърна към съда, за да оспори заповедта на киберрегулатора за премахване на някои публикации за намушкането с нож на епископ в Сидни, което накара премиера Антъни Албанезе да нарече Мъск „арогантен милиардер“.
По-късно регулаторът оттегли оспорването си срещу X след неуспех във федералния съд.
X блокира достъпа на австралийските потребители до публикациите за намушкването, но отказа да ги премахне в световен мащаб на основание, че правилата на една държава не трябва да контролират интернет.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.