Обрат: Мъск се съгласи да купи Twitter за 44 млрд. долара

Обрат: Мъск се съгласи да купи Twitter за 44 млрд. долара

Обрат: Мъск се съгласи да купи Twitter за 44 млрд. долара

Американският милиардер Илон Мъск направи обратен завой по сделката за придобиване на Twitter и се съгласи да придобие компанията за 54,20 долара на акция, става ясно от регулаторни документи, цитирани от Си Ен Би Си. Акциите на Twitter поскъпнаха с 22,24% във вторник на фона на новината.

Компанията за социални медии излиза с изявление, в което се казва, че е получила писмото от Мъск и каза: „Намерението на компанията е да затвори трансакцията за 54,20 долара на акция.“

Сделката може да се случи още в петък, казаха източници на Си Ен Би Си. По-рано през деня търговията с акциите беше спряна, след като Блумбърг първи съобщи за плановете на изпълнителния директор на Tesla да продължи със сделката за придобиване на компанията.

В документи, подадени към Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC), се казва, че Мъск е изпратил писмо до Twitter в понеделник, уведомявайки компанията за намерението да продължи сделката, договорена на 25 април – денят, в която сделката беше публично обявена.

Няколко седмици след като Мъск се съгласи с тази сделка, оценявайки Twitter на 44 милиарда долара, той бързо се опитва да се откаже, информирайки компанията за това си намерение през юли. Twitter съди Мъск, за да го принуди да финализира покупката. Двете страни трябваше да се изправят пред съд в Делауеър на 17 октомври.

Мъск твърдеше, че причината да се откаже от сделката е, че броят на фалшивите акаунти и ботове в социалната мрежа е много по-висок от оценката на Twitter, според която те представляват по-малко от 5% от потребителската база. Той и адвокатите му твърдяха, че компанията за социални мрежи е заблуждава инвеститорите като предоставя фалшиви данни в корпоративните си отчети към SEC.

От Twitter пък казаха, че твърденията на Мъск са неверни и се основават на неразбиране на начина, по който компанията отчита ботове и фалшиви акаунти на своята платформа.

Мъск също така твърдеше, че Twitter не му е предоставил необходимите данни за спам и ботове в социалната мрежа - нещо, което Twitter отрече.

Twitter твърдеше, че Мъск е търсил причината да се откаже от сделката, когато акциите на компанията поевтиняха заедно с по-широкия спад на общия пазар.

Мъск опита да отложи дата на съдебното дело, но съдията Катлийн Маккормик от съда на Делауеър отхвърли неговото искане заради потенциала Twitter да понесе „непоправимата вреда“ в периода на чакане.

През септември акционерите в Twitter одобриха първоначалната оферта на Мъск за закупуване на компанията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ