OpenAI проучва възможността да вкара ChatGPT в класните стаи

OpenAI проучва възможността да вкара ChatGPT в класните стаи

OpenAI проучва възможността да вкара ChatGPT в класните стаи

Технологичният стартъп OpenAI, чиито продукти с генеративен изкуствен интелект първоначално предизвикаха опасения в образователните среди, че могат да бъдат използвани от ученици за писане на домашни, сега проучва възможността да вкара своя популярен чатбот ChatGPT в класните стаи, твърди висш ръководител на компанията, цитиран от Ройтерс.

Главният оперативен директор на OpenAI Брад Лайткап заяви на конференция в Сан Франциско, че фирмата ще сформира екип, който да проучи образователните приложения на технология.

„Повечето учители се опитват да намерят начини да включат (ChatGPT) в учебната програма и в начина, по който преподават“, каза Лайткап на конференцията INSEAD Americas миналата седмица. „Ние от OpenAI се опитваме да им помогнем да обмислят проблема и вероятно следващата година ще създадем екип с единственото цел да направим това“, добави той.

INSEAD е глобално бизнес училище.

Подкрепен от милиарди долари от Microsof, OpenAI даде началото на манията по генеративния ИИ миналия ноември, като пусна своя чатбот ChatGPT, който се превърна в едно от най-бързо разрастващите се приложения в света.  Обучен върху масиви от данни, генеративният изкуствен интелект може да създава съвсем ново съдържание, като помага на потребителите да изготвят курсови работи, да пишат домашни и дори цели романи. След стартирането на ChatGPT, регулаторите се полагат големи усилия, за да наваксат изоставането си в тази сфера. Европейският съюз преразгледа своя Закон за изкуственият интелект, а САЩ започнаха да полагат повече усилия за регулиране на ИИ.

Появата на чатбота в средата на учебната година също хвана учителите неподготвени, когато осъзнаха, че учениците могат да го използват за плагиатство и за писане на домашни. Последваха забрани в редица училища.

„Учителите смятаха, че това е най-лошото нещо, което някога се е случвало“, каза Лайткап.

В рамките на няколко месеца обаче учителите започнаха да виждат ползи от ChatGPT, добави той.

Нов екип в OpenAI би бил продължение на работата, която компанията вече е свършила, за да интегрира своята технология в класната стая. „Ние виждаме ИИ като въздействащ инструмент, който може да помогне с ученето и образованието, и сме окуражени от начините, по които преподавателите си представят как инструменти като ChatGPT могат да бъдат полезни“, пише говорител на компанията в коментар по имейл. „Ангажираме се с преподаватели в цялата страна, за да ги информираме за възможностите на ChatGPT и нашата текуща работа за подобряването му“, добавя той.

„Това е важен разговор, който трябва да се проведе, така че те да са наясно с потенциалните ползи и злоупотребата с ИИ и да разберат как могат да го приложат в своите класни стаи“, посочва още той.

OpenAI установи партньорства с образователни групи като Khan Academy, за да създаде учител, базиран на ИИ, и с Schmidt Futures, за да даде безвъзмездни средства на образователни групи в общности с недостатъчно обслужване.

Пазарът е голям: глобалните разходи за образование и обучение ще достигнат 10 трлн. долара до 2030 г., изчислява базираната в Сидни изследователска фирма HolonIQ.

Има безброй начини за използване на ChatGPT в класните стаи, каза Андрю Мейн, бивш служител на OpenAI, който работи с преподаватели чрез своята консултантска фирма за изкуствен интелект Interdimensional. За учениците може да бъде дигитален преподавател или инструмент, който да адаптира съдържание за различни стилове на учене. За учителите може да помогне при писането на учебна програма или да бъде креативен помощник в класната стая.

„ChatGPT не ви съди“, каза той. „Учениците се страхуват да задават въпроси в клас“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ