Отношенията на Мъск с други държави си заслужава да бъдат проучени, смята Байдън
Отношенията на Илон Мъск с други държави си заслужава да бъдат проучени, заяви президентът на САЩ Джо Байдън, цитиран от Би Би Си.
Байдън беше попитан дали Мъск представлява заплаха за националната сигурност и дали Саудитска Арабия, която му е помогнала да купи Twitter, трябва да бъде разследвана.
По-рано принц Алуалид бин Талал бин Абдулазиз от Саудитска Арабия дял от Twitter на стойност 1,89 милиарда долара в холдинговата компания на Мъск за социалната мрежа.
Този месец участието на кралството в платформата привлече вниманието на сенатор демократ, който призова за разследване на сделката.
По време на пресконференция в Белия дом в сряда репортер попита Байдън дали Мъск е заплаха националната сигурност на САЩ и дали Вашингтон трябва да разследва съвместното му придобиване на Twitter с чужди правителства, които включват това на Саудитска Арабия.
„Сътрудничеството и/или техническите взаимоотношения на Илон Мъск с други страни си струва да бъдат проучени“, отговори Байдън.
„Независимо дали той прави нещо нередно или не – аз не предполагам това. Казвам, че си заслужава да бъдат проверени. Това е всичко, което ще кажа“, добави той.
Мъск завърши придобиването на Twitter за 44 мрлд. долара миналия месец, слагайки край на продължителна съдебна битка със социалната мрежа. Сделката беше финансирана от Мъск и група други инвеститори.
Принц Алуалид бин Талал бин Абдулазиз и Kingdom Holding Company са вторият по големина инвеститор в новосъздадената частна компания, според декларация до финансовия надзорен орган на САЩ.
По-рано този месец сенаторът демократ Крис Мърфи призова за незабавно разследване на последиците за националната сигурност от дела на Саудитска Арабия в Twitter.
„Като се има предвид критичната роля на Twitter в публичната комуникация, аз съм обезпокоен от потенциалното влияние на правителството на Саудитска Арабия“, се казва в писмо на Мърфи, който ръководи ключова подкомисия по външни отношения.
Мъск и преди е изразявал мнение по спорни теми с коментари за Украйна и Тайван.
Миналия месец той отрече информация, че е разговарял с руския президент Владимир Путин, преди да публикува анкета в Twitter с предложенията си за прекратяване на войната с Украйна.
Иън Бремър, ръководителят на консултантската компания за политически риск Eurasia Group, каза, че Мъск лично му е казал за разговор с Путин.
„Разговарях с Путин само веднъж и това беше преди около 18 месеца. Темата беше космосът“, написа Мъск в Twitter.
В интервю за „Файненшъл таймс“ пък главният изпълнителен директор на Tesla каза, че Тайван трябва да стане специална административна зона на Китай.
Посланикът на Китай в САЩ похвали коментарите на Мъск, но неговият тайвански колега каза, че свободата „не се продава“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.