Приходите в Китай на големите производители на оборудване за чипове са се удвоили на фона на ограниченията за износа

Приходите в Китай на големите производители на оборудване за чипове са се удвоили на фона на ограниченията за износа

Делът на приходите в Китай на четири от най-големите производители на оборудване за полупроводници в света, включително ASML, се е увеличил повече от два пъти от края на 2022 г. насам, посочиха в доклад анализатори на Bank of America, цитирани от Си Ен Би Си.

„Китай ускори закупуването на оборудване за чипове, откакто САЩ наложиха по-строги експортни ограничения през октомври 2022 г., с цел да развие собствения си капацитет за производство на полупроводници“, се казва в доклада.

Анализът на BofA разглежда представянето на Lam Research, ASML, KLA Corp. и Applied Materials.

Проучването установи, че приходите на компаниите в Китай са се увеличили повече от два пъти от 17% от общите им приходи през четвъртото тримесечие на 2022 г. до 41% през първото тримесечие на 2024 г.

„Технологиите, особено полупроводниците, са в центъра на търговското напрежение с Китай, което може да донесе повече рискове, ако напрежението продължи да ескалира“, се казва в доклада.

През октомври 2022 г. САЩ започнаха да налагат широк експортен контрол върху продажбите в САЩ на модерни полупроводници и свързано с тях производствено оборудване в Китай. Миналата седмица Блумбърг съобщи, позовавайки се на запознати източници, че администрацията на Байдън обмисля по-широки ограничения върху износа на полупроводниково оборудване за Китай, което може да засегне компании извън САЩ.

Междувременно Пекин се стреми да засили своята технологична самодостатъчност - цел, потвърдена от висшите лидери на ключова политическа среща миналата седмица.

Индексът VanEck Semiconductor ETF (SMH), който следи регистрираните в САЩ компании за чипове, се понижи през последната седмица, но все още е на печалба за годината от близо 46%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ