Роботът Nadia почти достига скоростта на човешките движения
Институтът за човешко и машинно познание (IHMC) е добре известна организация в областта на роботиката. От 2015 г. специалисти от този институт работят с хуманоидния робот Atlas от Boston Dynamics, който зае второ място в изложението DARPA Robotics Challenge. Малко по-късно колекцията на института беше попълнен с робота Valkyrie, разработен от НАСА. Персоналът на института свърши страхотна работа в областта на софтуера и хардуера за тези роботи, но, както всичко в света около нас, тези роботи вече са остарели и до последния момент в света нямаше достойна алтернатива - робот със сила, скорост, сръчност и гъвкавост, сравними с човешките.
Преди време IHMC решиха да изградят собствен робот от нулата и през 2019 г. се роди първата изцяло пластмасова версия на робота Nadia, способна да изпълнява определени задачи със скорост, сравнима с тази на човек. След това бяха създадени още 16 експериментални пластмасови версии на робота Надя, а наскоро се роди окончателната му версия.
Дизайнът на робота Nadia е събрал всичко най-добро от робота Atlas DRC и Valkyrie. Той е по-бърз, по-гъвкав и по-силен от всеки от своите предшественици. Движенията на този робот се осигуряват от хибридна електрохидравлична система и различни видове задвижвания. Електрически задвижваните ръце на робота имат 7 степени на свобода, тазобедрената става има 3 степени на свобода, торсът има 2 степени на свобода, а краката имат 5 степени на свобода. Хидравликата е комбинирана с интелигентна електроника, за да осигури възможно най-широк обхват на движение с висока точност. А защитата от въглеродни влакна, която покрива по-голямата част от структурата на робота Nadia, осигурява безопасен контакт с околната среда. Системата за контрол на робота Nadia е достатъчно умна и интелигентна, за да накара повечето неща да се случват автоматично. Но, както показа практиката в лицето на финалите на DARPA Robotics Challenge, винаги трябва да има възможност за участие на човешки контрол при извършване на действия в ограничено пространство, трудна среда или извънредна ситуация.
По-нататъшната работа върху хардуерната и софтуерната част на робота Nadia трябва да доближи скоростта на неговите движения възможно най-близо до скоростта на човешките движения. В края на краищата, именно в този случай човекът-оператор ще може да използва всички възможности на своя „механичен аватар“ възможно най-ефективно.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.