Сателит, изстрелян през 2022 г., е един от най-ярките обекти на небосвода

Сателит, изстрелян през 2022 г., е един от най-ярките обекти на небосвода

Проблемът с огромния брой сателити в ниска околоземна орбита, изглежда, се задълбочава. Спътник, изстрелян през септември миналата година, се превърна в един от най-ярките обекти в нощното небе.

Нещо повече - сателитът, наречен BlueWalker3, е само прототип, а американската компания, която стои зад него (AST SpaceMobile) иска да изгради цяло съзвездие от подобни обекти.

Според международен екип от изследователи, ръководен от астронома Сангетха Нандакумар от Университета на Атакама в Чили, е изключително важно да се предприемат по-ефективни мерки за намаляване на въздействието на тези спътникови рояци.

Изследователите предупреждават: "Въпреки многото усилия на аерокосмическата индустрия, политиците, астрономите и общността като цяло за смекчаване на въздействието на тези спътници върху наземната астрономия - с отделни примери като проектите за смекчаване на въздействието на Starlink Darksat и VisorSat и покритията на Брагг на спътниците Starlink Gen2 - тенденцията за изстрелване на все по-големи и по-ярки спътници продължава да се засилва."

Тук, на Земята, обикновено има доста строги правила за това какво е позволено да се случва във въздушното пространство. Над определена височина обаче пределите на Земята приключват и навлизаме в космическото пространство. А то принадлежи на всички и на никого. И когато не съществуват правила, които да регулират какво може да бъде изстрелвано в него, нещата бързо излизат извън контрол.

Според уебсайта за проследяване на спътници Orbiting Now в момента около нашата планета кръжат 8693 изкуствени спътника, повечето от които са в ниска околоземна орбита.

Общо в космоса са изстреляни над 16 650 обекта. Хиляди от тях са изстреляни от 2019 г. насам, като само спътниците Starlink са близо 5000.

И изглежда, че всеки иска да получи парче от пая на спътниковите съзвездия. Учените изчисляват, че до 2030 г. в околоземна орбита ще има около 100 000 спътника, което драматично ще промени нощното небе. Starlink се опитва да сведе до минимум въздействието на своите сателити, като поне ги покрива с боя, която намалява яркостта им, и фиксира изтичащите радиосигнали.

Но BlueWalker 3 демонстрира ясно спешната нужда от регулиране. Сателитът е комуникационен, т.е. функцията му е „да генерира енергия от космоса и да доставя клетъчен широколентов достъп директно до вашия телефон", казват от AST SpaceMobile. Антената му е с площ 64,3 кв. м и е опакована в цилиндър, наречен Launch Vehicle Adapter (LVA), за да бъде изведена в космоса.

Нандакумар и колегите ѝ наблюдават сателита, докато той се позиционира, изхвърля LVA и се разгръща. Първоначално BlueWalker 3 е доста ярък - с магнитуд 1 (т.е. повече дори от системата Поларис). До 25 декември 2022 г. се затъмнява до магнитуд 6; това е толкова слабо, колкото човешкото око може да види без помощ.

До 4 април 2023 г. обаче спътникът отново се изсветлява до магнитуда 0,4. Това е приблизително толкова ярко, колкото Бетелгейзе.

"Оптичните наблюдения потвърждават, че BW3 увеличава яркостта си, когато е на по-голяма височина над хоризонта, и показват, че разстоянието между наблюдателя и BW3 има основен принос за видимата/наблюдаваната величина", пишат изследователите. "Видимата яркост на BW3 също показва корелация със слънчевия фазов ъгъл и изглежда по-ярка при високи фазови ъгли."

Те също така установяват, че при изхвърлянето му LVA достига магнитуд, който е четири пъти по-висок от препоръката, направена в докладите Dark and Quiet Skies II на Международния астрономически съюз. Освен това бяха необходими 4 дни, за да бъде включен LVA в публичните каталози на спътниците след изхвърлянето, което означава, че той представлява невидима опасност за наземните оператори, които следят траекториите на спътниците, за да предотвратят сблъсъци.

Колкото повече спътници извеждаме в околоземна орбита, толкова по-трудно става избягването на сблъсъци.

Те са и огромен проблем за наземните астрономически наблюдения. Спътниците не само представляват източник на светлинно замърсяване в критичните часове на полумрака, в които се откриват астероиди, но и могат да смущават диапазоните с дължина на вълната, в които работят радиотелескопите.

Нандакумар и нейният екип настоятелно предлагат на сателитните компании да положат усилия за намаляване на вредата от техните машини, преди да ги пуснат в космоса.

"Оценките на въздействието за операторите на сателити преди изстрелване биха могли да помогнат да се гарантира, че въздействието на техните сателити върху космическата и земната среда се оценява критично", пишат те.

"Насърчаваме извършването на такива проучвания като част от процесите на разрешаване на изстрелването."

Изследването е публикувано в Nature.

Източник: Obekti.bg

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите