Създадоха микроскопични роботи с тяло от управляващия чип

Създадоха микроскопични роботи с тяло от управляващия чип

Вече има изключително малки роботи от различни видове и с различни приложения. Но на практика всички те имат нещо общо, което ги свързва -  всички изискват външно управление, което обикновено се осъществява с помощта на лазерна светлина, външно магнитно поле и т.н.

Технолози от университета Корнуел изглежда са намерили решение на проблема. Създадените от тях микроскопични роботи с размери от 100 до 250 микрометра имат вградени „електронни мозъци“, които им позволяват да работят повече или по-малко независимо. Освен това тялото на тези микророботи представляват именно кристалите на чиповете, които ги управляват.

За експерименти учените са създали няколко разновидности на микророботи с два до шест крайника. Тези роботи се управляват от лазерни светлинни импулси, които подават команди от най-високо ниво и колкото повече крайници има микророботът, толкова по-сложни действия може да изпълнява.

Контролният чип на микроробота е направен по стандартна CMOS технология, схемата на чипа е доста проста и има само хиляда транзистора. За сравнение, броят на транзисторите в процесорите на новите графични карти на NVIDIA е около 76 милиарда. Веригата е генератор на правоъгълни импулси с различни фазови отмествания, които контролират движението на всеки крайник. Промяната на режима на работа на този генератор се извършва с помощта на лазерна светлина, която също е източник на енергия, която засяга повърхността на малка фотоволтаична клетка.

Но трябва да отбележим, че микророботите, създадени от учени от Корнуол, все още са много далеч от възможността за тяхното практическо приложение. Тези проучвания са само първата стъпка към това и демонстрация, че всичко това е напълно осъществимо при сегашното ниво на развитие на технологиите.

Но в бъдеще такива устройства може да се използват в здравеопазването, тъй като техният вграден интелект е напълно достатъчен за извършване на прости вътрешни операции, като почистване на кръвоносни съдове отвътре.

Също така, такива микророботи могат да се използват за мониторинг на околната среда и за събиране на замърсители от изтичането на различни опасни вещества в околната среда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ