TikTok отрича твърденията, че може да се използва за проследяване на американски граждани

TikTok отрича твърденията, че може да се използва за проследяване на американски граждани

TikTok отрича твърденията, че може да се използва за проследяване на американски граждани

TikTok отрече информацията, че базиран в Китай екип на неговата компания-майка ByteDance планира да използва приложението за проследяване на местоположението на американски граждани, предаде Би Би Си.

Гигантът на социалните медии заяви в Twitter, че никога не е бил използван за „таргетиране“ на представители на американското правителство, активисти, общественици или журналисти.

Фирмата също така казва, че не събира точни данни за местоположението на потребители в САЩ.

Изявлението идва след репортаж на „Форбс“, че данните са били достъпни без знанието или съгласието на потребителите

Американското бизнес списание, което цитира документи, които е видяло, съобщи, че ByteDance е започнал мониторингов проект за разследване на лошо поведение от настоящи и бивши служители.

В него се казва, че проектът, който се ръководи от базиран в Пекин екип, е планирал да събере данни за местоположение от американски гражданин най-малко два пъти

В доклада се казва, че не е ясно дали данните на американски граждани някога са били събирани, но е имало план за получаване на данни за местоположението от устройствата на потребители в САЩ.

В поредица от публикации в Twitter комуникационният екип на TikTok заяви, че на доклада му липсва „журналистическа почтеност“.

„Форбс“ избра да не включва частта от нашето изявление, която опровергава осъществимостта на основното му твърдение: TikTok не събира точна информация за местоположението на GPS от потребители в САЩ, което означава, че TikTok не може да наблюдава потребителите в САЩ по начина, посочен в статията“, коментират от TokTok

В отговор на искане на Би Би Си за коментар, говорител на „Форбс“ е казал: „Ние сме уверени в нашите източници и стоим зад нашите доклади“.

Загриженост за поверителността

Разработчиците на приложения са подложени на контрол от страна на властите по целия свят, особено заради данните на военния и разузнавателния персонал.

През 2020 г. панел за национална сигурност на САЩ нареди на ByteDance да продаде американския бизнес на TikTok поради опасения, че данните на потребителите могат да бъдат предадени на китайското правителство.

TikTok каза, че е мигрирал информацията на американските потребители към сървъри в централата на Oracle в Остин този юни, за да се справи с някои регулаторни проблеми.

Междувременно TikTok е изправен пред глоба от 27 млн. британски паунда (30 млн. долара) в Обединеното кралство, защото не е защитил поверителността на децата, използващи платформата.

Миналия месец Службата на комисаря по информацията на Обединеното кралство установи, че платформата за споделяне на видео съдържание може да е обработвала данните на лица под 13 години без съответното съгласие.

Надзорният орган каза, че нарушението е извършено в продължение на повече от две години - до юли 2020 г. - но все още не е направил окончателни заключения. Tiktok оспори констатациите.

TikTok е най-бързо развиващото се приложение за социални медии в света и е изтеглено повече от 3,9 млрд. пъти.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ