Microsoft и ByteDance работят по съвместен проект за изкуствен интелект

Microsoft и ByteDance работят по съвместен проект за изкуствен интелект

Microsoft и ByteDance работят по съвместен проект за изкуствен интелект

Надпреварата с високи залози между САЩ и Китай за надмощие в областта на изкуствения интелект кара националните законодатели във Вашингтон да стават все по-загрижени за това какво би означавала една загуба от Пекин за националната сигурност, икономиката и американския просперитет. Докато двете най-големи икономики в света влагат огромни ресурси в надпреварата за господство в областта, от време на време се появяват и новини за сътрудничество, пише Си Ен Би Си.

Някои експерти по ИИ дори казват, че трансграничното сътрудничество е от ключово значение за извличане на максимума от напредъка в компютърните технологии.

Инженерите от Microsoft и ByteDance (китайската компания зад TikTok), дават своя принос към тази идея за сътрудничество чрез проект, наречен KubeRay. Те работят заедно върху софтуер, предназначен да помогне на компаниите да управляват по-ефективно ИИ приложения.

На срещата на върха на Ray тази седмица в Сан Франциско софтуерният инженер на ByteDance Джаши Шан и главният софтуерен инженер на Microsoft Али Кансо обсъдиха своя напредък, експерти по машинно учене и събиране на данни, както и други разработчици, които се интересуват от изграждането на големи приложения, използвайки софтуер с отворен код, наречен Ray.

Шан и Кансо обясниха техническите подробности зад KubeRay и представиха софтуера като полезен при захранването на ИИ приложения, които работят на множество компютри.

„Джаши и аз работим около една година по проект с отворен код и това е красотата на подобно събиране на общността“, каза Кансо, който има докторска степен по компютърни науки. „Ние не сме в една и съща компания, но се срещаме всяка седмица, сътрудничим си всяка седмица“, добави той.

Шан, който преди това е работил като софтуерен инженер в Amazon Web Services, е базиран в района на Сиатъл, близо до централата на Microsoft, според неговия профил в LinkedIn.

Компаниите често си партнират и споделят инженерни ресурси, за да допринесат за проекти с отворен код, които набраха популярност през последните години и поставиха началото на множество стартиращи компании. Сътрудничеството между Microsoft и ByteDance е забележително поради назряващото съперничество между САЩ и Китай по отношение на ИИ и интелектуалната собственост и опасенията за това как технологичният напредък може да се използва за наблюдение и нарушаване на поверителността.

Microsoft инвестира сериозно в AI заедно с конкуренти като Amazon, Google Alphabet, Facebook Meta и Apple. Подобно на Google в миналото, Microsoft поддържа изследователска лаборатория за изкуствен интелект в Китай, която помага на компанията да се възползва от академичния талант на страната.

Междувременно, тъй като използването на TikTok отбеляза бум през последните години, ByteDance се гмурна в различни ИИ проекти с отворен код. През 2020 г., ByteDance дебютира своя комплект софтуерни инструменти NeurST за превод на реч, разчитащи на изкуствен интелект. Миналата година компанията дебютира своя корпоративен софтуер с отворен код CloudWeGo.

Ray Summit беше организиран от софтуерния стартъп Anyscale, чиято технология е изградена върху Ray. Anyscale, която също допринесе за KubeRay, беше съоснована през 2019 г. от група инженери, включваща Йон Стоика, професор по компютърни науки в Калифорнийския университет в Бъркли. Стоика има дълга история в софтуера с отворен код и е съосновател на Databricks, компания за анализ на данни, която беше оценена на 38 милиарда долара миналата година.

Технологични гиганти като Microsoft и Meta често използват проекти с отворен код като начин за разпространение на собствените си вътрешни технологични идеи сред по-широката общност. Това помага за привличането на служитлеи и служи като начин за рекламиране на компаниите като технологични лидери пред разработчиците.

Връзката Microsoft-ByteDance има известна история. През 2020 г. Microsoft се опита да придобие TikTok от ByteDance в момент, когато тогавашният президент Доналд Тръмп заплаши да забрани приложението за социални медии поради неуточнени причини за сигурност. Година по-късно изпълнителният директор на Microsoft Сатя Надела нарече провалената сделка „най-странното нещо“, върху което някога е работил.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ