Digital age: Техно пробиви и открития

Какво ново в света на технологиите и откритията? Вижте актуалните тенденции в седмичния ни обзор:
САЩ подготвят орбитален експеримент с военни спътници срещу кибератаки
Снимка: Shutterstock
Космическите сили на САЩ (USSF) планират да изстрелят група експериментални военни спътници като част от мисията USSF-106 в края на юли. Това съобщи специализираният американски портал Next Spaceflight.
Според изданието, различни полезни товари ще бъдат изстреляни в геосинхронна орбита. Ключовият елемент на мисията ще бъде демонстраторът на навигационни спътници NTS-3 (Navigation Technology Satellite 3). Разработчиците искат да тестват нови технологии на борда, включително усъвършенстван генератор на цифрови сигнали и оборудване за защита от смущения и кибератаки.
За изстрелването ще бъде използвана тежката ракета-носител Vulcan, разработена от United Launch Alliance (ULA). Изстрелването е планирано от базата на Космическите сили на САЩ в Кейп Канаверал във Флорида. През юни Bloomberg писа, че президентът на САЩ Доналд Тръмп планира да се освободи от десетки програми на Националната администрация по аеронавтика и космос на САЩ /NASA/. Това може да доведе до най-ниското ниво на финансиране за федералната агенция и в резултат на това до закриването на повече от 40 програми и научни мисии на NASA.
Строителният робот CivDot работи 8 пъти по-бързо от човешки екип
Снимка: Shutterstock
Базираната в Сан Франциско компания Civ Robotics представи строителен робот, наречен CivDot. Той функционира като геодезист и плановик, а задачата му е да маркира места за бъдещо строителство. Отличителната черта на този робот е много високата му скорост на работа в сравнение с човек.
Строителните бригади с хора няма да напуснат обектите си скоро, защото много от тях са истински универсални специалисти и могат да вършат различни задачи. Роботите, от друга страна, са специализирани предимно в едно нещо, но изпълняват задачата много по-бързо и по-точно. По-специално, CivDot може да отстрани до 3000 точки на една смяна в сравнение с 200-450 точки за обичаен геодезически екип. Роботът може да полага 17 км маркировка на ден, използвайки спрей боя и лазер. Точността е 8 мм. И въпреки че все още се нуждае от човешка помощ за поставяне на мерни маркировки, колчета или флагове, използването на такива машини значително ускорява подготовката на строителната площадка. CivDot се захранва от батерии, до осем часа с едно зареждане.
Изследователски екип откри обещаващо място за кацане на хора на Марс
Снимка: Getty Images
С отчитането на вероятността пилотираните мисии до Марс да станат реалност през 30-те години на XXI в., изследователите започнаха да търсят идеалното място за кацане. Геологът от Университета на Мисисипи Ерика Лучи смята, че е открила идеалното място. Въпреки че хората все още не са стъпили на Червената планета, роботизирани сонди и орбитални апарати са събрали огромни количества данни. Лучи, изследовател в Института за минерални изследвания в Мисисипи, ръководи екип, който анализира тази информация в светлината на ключов ресурс - водата.
„Ако изпратим хора на Марс, ще ни е необходима вода не само за пиене, но и за гориво и други цели “, обясни Лучи. „ Важно е водата да е близо до повърхността, защото това ще улесни добива и използването ѝ. Това се нарича локално използване на ресурсите и е подход, който е от решаващо значение за изследването на космоса“, обяснява тя. Екипът ѝ е открил признаци за евентуален воден лед близо до повърхността на Марс, който би могъл да бъде местен източник на вода. Анализът се основава на високо детайлни изображения, направени от камерата HiRISE на борда на Mars Reconnaissance Orbiter. Изследователите се фокусираха върху региона на Amazonis Planitia, където ледът вероятно е на дълбочина по-малка от един метър. Този регион, разположен в средните географски ширини на планетата, се счита за потенциално място за първото човешко кацане.
Камерата HiRISE обикаля около Марс от 2006 г. Разделителната ѝ способност е толкова висока, че може да разпознава малки апарати на повърхността, като например марсоходите Curiosity и Opportunity, както и спускаемия модул Phoenix. Инструментът продължава да работи и обществеността дори може да предлага цели за заснемане чрез сайта на проекта.
Поради огромното разстояние между Земята и Марс, наличието на ресурси на място ще бъде от решаващо значение за успеха на пилотирана мисия. След като пристигнат, астронавтите ще могат да преобразуват водния лед в кислород, питейна вода и дори гориво. „ Пътуването до Луната и обратно отнема около седмица, така че е възможно да се доставят ресурси от Земята “, каза съавторът на изследването Джакомо Ножуми, изследовател в Центъра за космически науки на Италианската космическа агенция. „ Но пътуването до Марс ще отнеме месеци, така че трябва да сме подготвени за дълги периоди без презареждане. Най-важните ресурси са кислородът за дишане и водата за пиене. Ето защо нашето кандидат-място за кацане изглежда толкова обещаващо “, добавя Ноджуми.
Китай разработи мини лазерна система за унищожение на комари
Снимка: Shutterstock
В Китай е разработено устройство за борба с комари, наречено Photon Matrix. Експертите го сравняват със система за противовъздушна отбрана, тъй като то открива насекоми в рамките на 3 секунди, определя разстоянието до тях и след това ги унищожава. Това е възможно благодарение на лазерен радар (лидар), който изчислява местоположението на обект с помощта на лазерен импулс. След като комарът бъде открит, втори лазерен лъч го изгаря.
Възможностите на Photon Matrix обаче имат ограничения - скоростта на полета на насекомото не трябва да надвишава 1 м/сек. Например, по-бързите домашни мухи и някои видове насекоми вредители вече не са му достъпни. Базовата версия на Photon Matrix има сектор на поразяване от 90 градуса и 3 метра, докато PRO версията - 6 метра. Ефективността и на двете версии е унищожаване на 30 комара в секунда, включително работа в пълен мрак. Тъй като системата използва и милиметров радар за откриване на големи обекти (хора, домашни любимци), поразяващият лазер не ги засяга.
Неотдавна също беше напрамвен опит за лазерно устройство срещу комари, но то само ги локализираше, без да успее да ги унищожи. Photon Matrix работи с контакт или с батерия, която издържа 8-16 часа. Основната и PRO версията са налични съответно за $468 и $629.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.