В Бургас започва първата Международна олимпиада по изкуствен интелект
От днес в Бургас стартира първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (IOAI), която ще събере около 200 талантливи ученици, от близо 40 държави от цял свят. През следващите шест дни те ще работят по иновативни проекти и решения и ще демонстрират своите знания и умения в сферата на изкуствения интелект. Основано от петима българи, събитието се реализира с основната подкрепа на Vivacom, която осигури достъп до неограничен интернет на максимална скорост в най-голямата 5G мрежа в България. Компанията предостави и финансова помощ в размер на 10 000 лв. Телекомът е осигурил и специални награди, за най-добре представилите се AI експерти. Vivacom традиционно подкрепя българските ученици по природни науки за тяхната подготовка и участие в международни състезания, като до момента е дарил близо 140 000 лв. на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
За разлика от останалите големи научни олимпиади, IOAI е отборно състезание, което насърчава работата в екип. Всеки отбор се състои от четирима ученици, които, заедно със своя ръководител, работят по темите на олимпиадата в седмиците преди тя да започне. По време на състезанието амбициозните гимназисти ще преминат през два кръга – научен и практически. Първият от тях е посветен на машинното обучение, обработката на естествен език и компютърното зрение, като той ще позволи на събралите се таланти от цял свят да разработят нови AI модели и да решават проблеми, които имитират реални научни изследвания.
Вторият кръг на олимпиадата ще предизвика състезателите да създадат завладяващо изображение или аудио и видео съдържание с помощта на водещи AI технологии като ChatGPT и Dalle-2. За целта те ще използват висококачествената и надеждна 5G мрежа на Vivacom, която ще позволи на участници да реализират своите креативни идеи без технически прекъсвания и забавяния. По време на състезанието, олимпийците ще се включат и в различни дебати за бъдещето на изкуствения интелект и етичните последици, както и в практически семинари, водени от световноизвестни изследователи и академици.
Страната ни е представена от два отбора, съставени от по четири талантливи ученици, водени от техните ръководители Йоан Саламбашев и Радостин Чолаков. Подготовката им се проведе както онлайн, където гостуваха световни лектори от топ университети и съвместно работиха по научни задачи, така и на живо в София Тех Парк.
Ето кои са българските участници:
Велислав Джелепов (10 клас, МГ Пловдив)
Изкуственият интелект привлича вниманието на Велислав още в началото на 2023 г., когато започва да експериментира с различни модели. Още от първи клас се занимава с математика и участва на състезания, а в шести клас се запалва по лингвистиката. Велислав е вдъхновен от много изключителни учители, сред които са г-жа Надя Кирова, г-жа Росица Гьокова и г-жа Кремена Симеонова. Участвал е на международни състезания и е активен доброволец в Българския младежки червен кръст, както и тренира фехтовка.
Делян Бойчев (12 клас, ПМГ Велико Търново)
Делян е привлечен от възможността да участва в олимпиада в областта, с която се занимава през последните две години – машинно обучение и компютърно зрение. Започва своята изследователска дейност в 10-ти клас и е вдъхновен от учителя си по информационни технологии. Делян е участвал в Regeneron ISEF 2023 и му предстои участие в EUCYS. Той се интересува от авиационната безопасност и изучава доклади за самолетни произшествия.
Калина Иванова (10 клас, НПМГ)
Интересът на Калина към изкуствения интелект я подтиква да участва в първата международна олимпиада в тази дисциплина. Тя започва с лингвистика в осми клас и е вдъхновена от учителите Момчил Блъсков и Василена Лазарова. Участвала е на три международни състезания и е постигнала забележителни резултати, като 17-то място от 619 участващи в Online Olympiad in Linguistics през 2023 г. Калина също се интересува от фотография.
Делян Христов (11 клас, МГ Пловдив)
Участието в отбора дава възможност на Делян да се развива и учи нови неща. Започва да се интересува от информатика в 9-ти клас, вдъхновен от класната си Йорданка Петрова и Радостин Чолаков. До момента не е участвал на международни състезания, но гледа напред с голямо очакване.
Елица Башева (12 клас, СМГ)
Елица е привлечена от възможността да бъде част от нещо иновативно и предизвикателно. Тя се занимава с математика от 2 клас, с информатика – от 4 клас и с лингвистика от тази година. Вдъхновена е от комбинация от добри учители и състезатели. Елица е участвала в "Robotex International" с автономен робот, който решава лабиринт.
Ванеса Калинкова (11 клас, ППМГ Бургас)
Ванеса вярва във всестранното развитие и намира в изкуствения интелект среда, съчетаваща креативност и точни науки. С математика се занимава от 1-ви клас, а с лингвистика от 5-ти. Вдъхновена е от всеотдайни учители като г-жа Ганка Вътева и г-н Динко Раднев. Участвала е в множество международни олимпиади и има много отличия, включително сребърен медал от Международната онлайн олимпиада по лингвистика (Onling 2024).
Стоян Ганчев (11 клас, МГ Пловдив)
Стоян е привлечен от възможността да работи по нещо ново и вълнуващо. Започва да се занимава с информатика в 7-ми клас, вдъхновен от г-н Красимир Проданов. Участвал е в Milset expo sciences international 2023 и International Science and Engineering Fair 2024. Стоян тренира академично гребане и е втори в категория двойка без кърмчия на Държавния индивидуален шампионат тази година.
Деян Хаджи-Манич (12 клас, МГ Варна)
Деян винаги е бил привлечен от новите предизвикателства. Интересът му към изкуствения интелект го подтиква да участва в олимпиадата. Той започва да се занимава с математика във 2 клас, което прераства в сериозен интерес в 7-8 клас. Той благодари на всички свои учители за подкрепата им за развитието си. Деян има сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2022 и златен медал от Балканската олимпиада по математика 2024.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.