Европарламентът обмисля да обяви роботите за електронни личности

Европарламентът обмисля да обяви роботите за електронни личности

Европарламентът обмисля да обяви роботите за електронни личности

Доклад на Европейския парламент предлага роботите да станат юридически лица. Той планира да регулира тяхното влияние в обществото, икономиката и пазара на труда, съобщава „Фигаро“.

„Роботът не е просто машина. Роботът е машина, създадена да имитира по най-добрия начин човека.“ Тези думи на фантаста Айзък Азимов може да са послужили за вдъхновение на Европарламента, коментира изданието.

Предложението за регулация на роботите е изработено от комисията по правни въпроси. Тя предлага роботите да бъдат наричани „електронни лица“ и чрез този нов правен статут да получат „специфични права и отговорности“.

ЕС иска да бъде в синхрон с други страни, които вече са предприели стъпки за регламентиране на роботиката и изкуствения интелект. „Човечеството е в зората на ерата, когато роботите, интелигентните алгоритми, андроидите и останали форми на изкуствен интелект стават все по-сложни и изглежда са на път да предизвикат нова индустриална революция“, пояснява докладчикът Мади Делво, евродепутатка от Люксембург. Предложенията засягат всички интелигентни роботи, които са в състояние да вземат решения и да се движат автономно – в частност роботите хуманоиди и безпилотните коли.  

Революционизирайки индустрията, роботиката ще се намеси в икономическата активност. В процес на изработване е нова правна рамка за разпространението на роботите и тяхното влияние върху икономиката. Компаниите ще бъдат подканени да декларират какъв е приносът на роботите върху техните финансови резултати. Те ще трябва да отчитат колко са спестили от социални осигуровки на човешкия персонал благодарение на роботиката.  Иначе казано, печалбите, генерирани от роботи, ще бъдат облагани, за да се финансира социалната система на хората.

Роботите и изкуственият интелект могат скоро да заместят хората в много видове дейности. Потенциалните ефекти от намесата на роботите в пазара на труда поставят и въпроса за универсалния базов доход, идея, която вече си проправя път в много европейски страни. „За да стане по приемливо включването на роботите в обществото, компаниите биха могли да плащат данъци за роботите. Те ще служат за поддръжката на работоспособността на хората, особено на работещите в сферата на цифровите технологии“, коментира пред Фигаро Ален Бенсусан, президент на асоциацията за права на роботите и адвокат в сферата на новите технологии.

На автономните роботи „може да бъде даден статут на електронни лица със специфични права и задължения“, отбелязва докладът. Той поставя и въпроса за физическата сигурност на хората и човешкото достойнство, ако настъпи техническа повреда на робота. „Колкото по-автономен е роботът или колкото по-голяма е неговата способност да учи, толкова по-малка трябва да е отговорността на другите – т.е. на производителя и на собственика. Те ще са задължени да сключат застраховки за покриване на потенциални щети, нанесени от роботите им, подобно на автомобилните застраховки.

„Роботът трябва да бъде разпознаваем, трябва да има регистрационен номер, име и капитал – почти като физическо лице.  Така че, ако роботът причини щета, трябва има и право на иск срещу него“, коментира Бенсусан.

Извън икономическите съображения, докладът на комисията има за цел да хармонизира съжитеството на хората и роботите. „Домашните роботи са нещо като складове за поверителност. Те съжителстват всеки ден с хората и изграждат емпатия с тях. Правната рамка ще позволи изясняване на тази специфична юридическа област. Сравнението с домашните животни, чиито правен статут бе определен през януари миналата година, е относително. „За разлика от животните, роботите не са биологично живи и са лишени от чувствителност. И най-вече - те притежават интелигентност, каквато животните нямат“, пояснява адвокатът.

В доклада като че ли сес разпознават трите закона на роботиката, фирмулрани от Айзък Азимов:
Първи закон: Роботът не може да причини вреда на човек или с бездействието си да допусне на човека да бъде причинена вреда.
Втори закон: Роботът е длъжен да се подчинява на човека, ако това не противоречи на Първия закон.
Трети закон: 
Роботът е длъжен да се грижи за собствената си безопасност, ако това не противоречи на Първия и Втория закон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ