Имаме какво да предложим на света в областта на ИТ

Имаме какво да предложим на света в областта на ИТ

Младите българи, които учат в чужбина, могат да бъдат прекрасна възможност за България, смята Горан Ангелов, управител на "Ай Би Ес България"

 

- Господин Ангелов, къде се намира българският бизнес като цяло в развитието на своята информационна инфраструктура?

- Трудно е да се даде еднозначен отговор на този въпрос. Нещата са много различни във всяка отделна индустрия. Има много компании, които са осъзнали силата на информацията и инвестират много, за да получат конкурентни предимства. Има обаче и много бизнеси, които все още подценяват този аспект от своята дейност и се въздържат от инвестиции в ИТ активи или услуги.

България е млада пазарна икономика и относително малък пазар. Затова дори и най-големите компании в страната имат скромни нужди в сравнение с тези в развитите икономики и такива с глобален бизнес. Все още се автоматизират процеси и се трупат информационни масиви. Все още се прави твърде малко за извличане на допълнителни ползи от наличните данни в компаниите.

В така наречения сегмент на малките и средните предприятия тепърва се усещат нуждите от по-ефективно информационно управление. Много компании вече разбират, че имат нужда от информационни системи на по-високо ниво, за да развият бизнеса си, и съответно определят значително по-високи бюджети за инвестиции в тях.

- В настоящата икономическа среда какви са конкретните ползи за бизнеса от инвестиции в информационни системи?

- Като изключим модела "защото го правят другите", има две основни стратегически направления, заради които се инвестира в информационни системи.

Първата насока е повишаването на ефективността на бизнес процесите – когато една компания се стреми да намали себестойността и времето, за което нейните продукти и услуги стигат до пазара. Второто направление е подобряването на обслужването или представянето - когато компанията търси варианти да стигне по-близо до клиентите си, дори и чрез прилагането на нови бизнес модели. Двете често се припокриват. Някои биха добавили и трето стратегическо направление - сигурност и контрол. То обаче е част от първото направление (повишаването на ефективността на бизнес процесите), защото адресира конкретни рискове, които биха могли да струват много на компанията.

В светлината на казаното дотук независимо от икономическата среда инвестициите в информационни системи са жизненоважни и често предопределят успеха или неуспеха на предприятието в дългосрочен план.

- Какви са основните предизвикателства пред една българска ИТ компания – в момента и в близкото бъдеще?

- Липсата на ресурси и на хоризонт са двете основни предизвикателства, при това не само за ИТ компаниите в България. Проблемът с ресурсите е фундаментален. Демографската криза и емиграционният процес се отразяват катастрофално на цялата икономика. Така на практика губим своя най-ценен и производителен ресурс.

Всяка компания реагира по свои начини на този проблем и независимо доколко успешно се справя, дори най-добрите модели са само краткосрочно решение. За да преодолеем тази криза, в дългосрочен план са необходими нестандартни решения - не само от страна на бизнеса, но и от държавата.

Липсата на хоризонт е резултат от склонността ни сами да се ограничаваме в мащабите на познатото. Това спира компаниите в търсенето на начини да разширят пазарното присъствие на своите продукти и услуги на глобалния пазар.

- Какви според вас са перспективите на българския ИТ бранш като цяло?

- Информационните технологии са традиция в България повече от 50 години. Инвестициите в това направление са повлияли на живота на поколения българи и това е нашето най-голямо предимство. Имаме хора сред нас, които разбират информационните технологии на най-високо ниво и според мен има какво да дадем на света. Факт е, че водещи световни ИТ компании откриват центрове у нас далеч не само заради нископлатения труд.

Младите българи днес масово получават образование в чужбина. Мнозина от тях остават и да работят там. И макар това да е съществен проблем за икономиката ни, може да бъде и прекрасна възможност. Тези хора ще имат глобално мислене, ще имат идеи, които в този свързан свят може да решат да реализират у дома, ако създадем подходящите условия.

- Според вас променя ли се корпоративната култура в България и в каква насока?

- Ние не сме изолирани. Повечето големи компании в България са част от мултинационални групи. Затова световните тенденции в корпоративната култура се отразяват и на нас. Разбира се, имаме своите национални специфики, които не са непременно лоши.

Това, което влияе най-много на хората, са моделите на управление. В България те бавно се променят от чисто йерархичен тип с преобладаващи методи на Commаnd & Control към матрични структури с компетентностни модели, разчитащи на по-свободна инициатива. Доскоро, повлияни от времената на индустриалната революция, ценяхме преди всичко тясната и задълбочена професионална специализация. Днес обаче живеем в много по-сложен свят, в който успешно се реализират хора с по-широк спектър от знания и умения.

- Какъв според вас трябва да бъде критерият за самооценка на един мениджър?

- Работата на мениджъра е работа с хора. Ето защо според мен има само един критерий за измерване на успеха на един ръководител и той е успехът на ръководените от него хора. Ако създаваш добре подготвени, мотивирани и успешни хора, то ти си добър мениджър. Ако успяваш и да ги вдъхновиш да повярват в силите си и да се обединят около обща идея – то ти си успял мениджър.

Начо Стригулев, за сп. "Мениджър"

 

 

 

 

 

 

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август