Как 5G ще промени света?

Как 5G ще промени света?

Как 5G ще промени света?

В международен план се развива амбициозно съревнование да бъде разработена мобилна мрежа от следващо поколение, наследник на 4G и 3G. Тя ще бъде 5G и ентусиазира учените повече от предшествениците й. 

Защо и с какво ще бъде различна?

Би Би Си посвещава материал на темата. "Ако си мислите: "Чудесно, това ще бъде краят на блокирането на приложенията ми, забавянето на видеоклиповете и вечния знак за зареждане", сте прави - но това е само част от историята", отговарят авторите. 

"5G ще бъде коренна промяна и хармонизация на радио спектъра", обяснява проф. Рахим Тафазоли, водещ учен на британския Център за 5G иновации, финансиран с милиони от правителството на Острова. Центърът развива дейност към Университета на Съри. Според специалистите му по-бързата мрежа ще даде възможност да се развиват добре свързани "умни градове", да се практикуват хирургически операции от разстояние, да се движат самоуправщяващи се автомобили и да еволюира "интернет на нещата".  

Как да разбираме системата на 5G? 

Изглежда ключът е в термина "хармонизация на радио спектъра". Накратко: данните в мобилните мрежи се разпространяват чрез радио вълни. Тези вълни се разделят на ленти или потоци с различни честоти за различните видове комуникация. Например, за космонавтите има една честота, за моряците друга, за телевизията трета, за мобилните данни четвърта. Използването на различните честоти на разпространение се регулира от Международния съюз по телекомуникации (ITU). 

В момента в радиочестотния спектър цари натовареност и разнопосочност. Откакто бяха създадени новите технологии, честотите за тях бяха стеснени в неговите празнини. Това създаде проблеми със скоростта на връзката и надежността й. За да открие път за 5G, телекомуникационният съюз преструктурира част от радио мрежата, за да прехвърля данни, докато в същото време оставя място за съществуващите вече комуникации, включително 4G и 3G. 

5G може да бъде 100 пъти по-бърз. Британският проф. Тафазоли вярва, че може да се постигне пренос на данни чрез безжична връзка със забележителната скорост от 800 гигабайта за секунда, Това би било 100 пъти по-бързо от настоящите резултати от тестването на 5G. С една такава скорост хората биха могли да изтеглят 33 филма в HD формат за една единствена секунда. Samsung съобщи през 2013 г., че тества 5G със скорост от 1 гигабайт за секунда и технологичните журналисти коментираха, че с нея би могъл да се изтегли филм за по-малко от половин минута. В Южна Корея Samsung си поставя за цел да представи тестова 5G мрежа за Зимните олимпийски игри в страната през 2018 г. 4G в Южна Корея вече работи успешно.

Учените смятат, че до 2020 г. 50, до 100 милиарда устройства на планетата ще бъдат свързани с интернет. Затова връзките ще трябва да се правят чрез различни честотни ленти. Това ще бъде отговор на голямото търсене на интернет услугата. За развитието на мрежата ще има значение еволюцията на технологията на антените. Тя обещава да сложи край на внезапното прекъсване на интернет връзката. 

Очаква се особено голямо да бъде въздействието на 5G мрежата върху "интернет на нещата". Тук не става дума само дистанционно да можем да контролираме отоплението вкъщи или "хладилникът да ни поръчва още мляко". Може би влакове ще могат да ни казват кои места в тях са свободни, още докато чакаме на гарата. Устройствата ще могат да избират динамично между трите ленти на пренос на данни, за да се избягва пренатоварването. Щом тези честоти са откроени по отделно, ще може да започне продуктовото развитие, което всички ще почувстваме. 

Проф. Тафазоли предивжда, че в света до 2040 г. ще има и 6G мрежа. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ