Смартфоните биха могли да генерират електричество
Китайски учени от университета в Ланджоу заявяват, че смартфоните биха могли да генерират електричество благодарение на ново покритие, пише Live Science.
Смартфоните работят със сензорни екрани, които реагират на докосване на пръсти и доближаване до лицето. Със специфиччен прозрачен материал, поставен върху сензорните екраните, може да се направи възможно устройствата да генерират електричество при всяко докосване. Механичната енергия от нашите движения при работа с мобилното устройство би могла да се преобразува в електричество за зареждане на батерията му и така то да работи по-дълго.
Изследователите са разработили нов материал на основата на прозрачна силиконова гума – полидиметилсилоксан (PDMS) като са интегрирали вътре жички от оловен циркониев титанат с дебелина едва 700 нанометра. За сравнение те са 140 пъти по-тънки от човешки косъм. При втърдяването на материала, са използвани електрически полета, с чиято помощ са подредени наножичките в колони. Подреждането има решаваща роля за електрическите и визуални характеристики на материала. При огъване или докосване, наножичките генерират електричество – явление, познато като пиезоелектричество. Подредените една до друга жички реагират на докосване в унисон, произвеждайки максимално количество енергия.
При експериментално докосване на материала, той е генерирал електрически ток от 0.8 наноампера или приблизително една милиона от електричеството, използвано за слухови апаратчета. Учените отбелязват, че допълнителни изследвания биха могли да увеличат генерирания ток.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.