Студенти създават светлина от морски организми
Френска стартъп компания планира да освети витрини и сгради с помощта на морски микроорганизми, без да използва електричество.
Идеята дошла на студенти по дизайн, след като гледали репортаж за луминисциращи риби. Така решили да заместят електричеството с естествено осветление от живи твари. Три годни по-късно проектът става основен за стартиращата им компания, разказва Монд.
Те смятат да създадат бактерии, на които да присадят гени от светещи водни организми - по-точно калмари. Отгледани в подходящи условия, тези генномодифицирани бактерии могат да разпръскват светлина в продължение на 58 часа – рекорд, постигнат при опитите тази седмица. След това бактериите ще бъдат поставяни в капсули от прозрачна смола.
Засега продуктът има кратък живот, но се надяваме през 2016 г. да увеличим продължителността до 1 месец. Основната цел на компанията е да създаде осветление за фасадите на паметници, на търговски обекти, на табла за сигнализация. Бактериите не могат да изместят напълно традиционното лампи, защото светят слабо, пояснява една от създателките на проекта Сандра Рей.
И други екипи по света работят върху подобни проекти. В САЩ използват луминисциращи растения или микроводорасли. Освен ползата за потреблението на енергия и ограничаването на вредните емисии въглероден двуокис, естествената луминисценция намалява светлинното замърсяване и не нарушава естествената градска екосистема.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.