Уеб технологиите променят пазара на мобилни приложения

Уеб технологиите променят пазара на мобилни приложения

През последните години секторът на мобилните приложения се развива с все по-бързи темпове. Нови типове устройства и нови мобилни операционни системи навлизат на пазара, затруднявайки разработчиците, които трябва да създават версии на своите апликации за все повече платформи. В тази динамична среда навлизането на езика за уеб разработка HTML5 може да се окаже повратната точка, която да предостави на бранша инструмент за лесно и бързо създаване на много – платформени приложения, достъпни през всички операционни системи за смартфони.

HTML (Hypertext Markup Language – език за маркиране на хиптертекст) представлява една от основните технологии, на които е базиран целият интернет днес. Най-новата, пета версия на този стандарт добавя редица нови възможности за визуализация, а мобилните браузъри вече поддържат по-голямата част от нейните функции.

„Навлизането на HTML5 се откроява като най-значимата тенденция в разработката на мобилни приложения откакто големите играчи в сектора наложиха днешния модел на централизирани екосистеми и онлайн магазини за апликации. HTML5 улеснява значително създаването на платформено – независим софтуер за смартфони и въвежда в мобилния свят предимствата на отворените уеб технологии, което ще добави креативност и оригиналност в процеса на разрабтока“, посочва Георги Костов, криейтив директор на eDesign – най-голямата българска дигитална агенция с дългогодишен опит и стотици успешни уеб и мобилни проекти.

На практика това, което се случва в момента, е сблъсък на два технологични сектора – този на разработчиците на мобилни приложения и този на уеб технологиите и отворените софтуерни стандарти. Георги Костов откроява четири основни предимства на HTML5 базираните приложения пред т.нар. „нейтив“ (native - естествени) апликации, т.е. такива, създадени за конкретна операционна система.

Платформена независимост

Досега всеки разработчик на мобилно приложение, независимо дали то е създадено за клиент или за собствена употреба, трябваше да направи няколко негови версии за основните операционни системи за смартфони. Всичко това изисква значителен финансов ресурс и време. С HTML5 вече не е необходимо създаването на различни апликации за различните операционни системи, тъй като едно HTML5 базирано приложение може да работи безпроблемно на всички платформи.

По-лесна разработка и поддръжка

Освен, че този метод улеснява създаването на едно единствено приложение, вместо няколко на брой, HTML5 позволява то да бъде разработено по-бързо, в сравнение със създаването на нейтив апликация. Последващата поддръжка също е по-лесна и може значително да бъде ограничена като ресурс.

По-лесна интеграция с „облачни“ услуги

Услугите от типа „облак“ (cloud) са сред най-бързо развиващите се софтуерни сегменти и включват широк спектър от решения и функционалности, предоставяни „при поискване“, вместо да бъдат налични на устройството на потребителя. Езикът HTML5 много по-лесно се интегрира с такъв тип платформи и разширява значително възможностите пред разработчиците.

По-лесна оптимизация за търсачки

Тъй като в основата си е уеб език, HTML5 позволява създаването на мобилни приложения, които са много по-лесни за оптимизация за интернет търсачките. Това го прави много по-подходящ от гледна точка на маркетирането на апликациите, изработени с него.

Всички тези предимства правят HTML5 базираните мобилни приложения много по-добър избор за малки и средни фирми, както и за всяка организация, която си поставя за цел с едно приложение да навлезе при всички мобилни платформи. Разбира се тази технология има и своите недостатъци – тя често не предоставя същото изживяване, както при нейтив приложенията и създадените с нея апликации не са откриваеми в най-големите онлайн магазини. Броят на разработчиците, залагащи на HTML5 през последните месеци се увеличава устойчиво, но за някои типове корпоративни приложения все още се използва приоритетно нейтив моделът, както и хибридни модели, обединяващи предимствата на двете.

„На практика конфликтът между нейтив приложенията и HTML5 вече отстъпва място на гъвкавостта и все повече разработчици осъзнават, че трябва да могат да предложат и двата варианта. Няма едно единствено правилно решение, тъй като всеки проект си има своите особености. В крайна сметка на пазара ще се наложи не един конкретен метод, а по-скоро онези разработчици, които успеят да използват целия набор от инструменти, за да отговорят по най-добрия начин на изискванията на клиента и да вложат своята креативност зад съответната технология“, добавя мениджърът на агенция eDesign.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ