Цистерната на базиликата в Истанбул отново е отворена за туристи

Цистерната на базиликата в Истанбул отново е отворена за туристи

Цистерната на базиликата в Истанбул отново е отворена за туристи

Един от най-известните музеи в Истанбул – Цистерната на базиликата (Yerebatan Sarnıcı), е отново отворен за посетители след мащабната реставрация от 2017 г. Това съобщи Daily Sabah. Паметникът от Византийската епоха е укрепен и с ново осветление

Потъналата цистерна, както я наричат турците, е сред най-посещаваните туристически обекти, на пешеходно разстояние от Храма на Светата Божия премъдрост и джамията Султанахмет.

Водното хранилище, което е захранвало Големия Юстинианов дворец, хиподрума, църквите и дворците на велможите наоколо, а впоследствие и Топкапъ сарай, е построено от византийския император Юстиниан I през 542 г. Получава името си заради базиликата, която е имало на това място. Турците го наричат още Yerebatan Sarayı – Подземния дворец, заради 336-те мраморните колони, събрани от различни части на империята, които се издигат над водата. Те са с височина 9 метра, сред тях се отличават и двете глави на Медуза, поставени в северозападната част на хранилището – пример за архитектурата през късната античност.

Подземната камера е с приблизителни размери 138 на 65 метра. Тя е с площ от 9800 кв. м и може да побере почти 80 000 куб. м вода.

По време на реставрацията са укрепени и подновени връзките, фиксиращи колоните една към друга, за да бъде конструкцията стабилна при евентуално земетресение. Ремонтирано е и антрето на цистерната, обновено е осветлението. Цистерната сега приема посетители с изложба на тема „светлина“.

Музеят е отворен за посетители всеки ден между 9 и 17 часа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ