3 млрд. лв. бюджет за новата ОП „Региони в растеж”

3 млрд. лв. бюджет за новата ОП „Региони в растеж”

Новата оперативна програма „Региони в растеж” има бюджет от три милиарда лева, съобщи във Варна министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Създава се и фонд за подкрепа на инвестициите в туризма.

Чрез Фонда за развитие на туристическа инфраструктура, който планираме да реализираме, всъщност се надяваме да можем да подкрепим развитието на нови туристически атракции, но не само като атракции и като възможности за посещение, но и като проекти, които да генерират приходи, също са изключително важни. Втората част, разбира се, промишленост - във всичките й аспекти, включително подкрепа за развитие на пристанищна инфраструктура, транспортен логистичен хъб, какъвто е потенциалът на Варна и региона като такъв и трето, разбира се, това е развитието на земеделието и околните места”, посочи Павлова, цитирана от БНР.

Според нея, Североизточният район може да инвестира 300 млн. лв. в четири направления - градското развитие, градския транспорт, градската среда и образователната инфраструктура.

Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. предвижда инвестиции в рамките на осем приоритетни оси, съдържащи съответните инвестиционни приоритети и индикативни дейности към тях:

  • „Устойчиво и интегрирано градско развитие” с бюджет 840 млн. евро;
  • „Подкрепа за периферни географски области най-силно засегнати от бедност” с бюджет 106 млн.евро;
  • „Регионална образователна инфраструктура” с бюджет 115 млн.евро;
  • „Регионална здравна инфраструктура” с бюджет 83 млн.евро;
  • „Регионална социална инфраструктура“ с бюджет 51 млн.евро;
  • „Регионален туризъм” с бюджет 101 млн.евро;
  • „Регионална пътна инфраструктура“ с бюджет 194 млн.евро;
  • „Техническа помощ“ с бюджет 52 млн.евро.

Мерките за градско развитие включват енергийната ефективност в жилищни и административни сгради, градска среда и икономически зони, подобряване на социална, образователна, спортна и културна инфраструктура и интегриран градски транспорт. Секторните политики предвиждат инвестиции в публична инфраструктура от регионално значение.

Финансовата подкрепа по ОПРР 2014 – 2020 г. е териториално балансирана. В програмата е включена нова приоритетна ос, насочена към развитието на периферни географски области, най-силно засегнати от бедност и социална изолация. Чрез тази приоритетна ос се цели намаляване на социално-икономическите различия на регионално ниво, преодоляване на неконкурентноспособната среда и постигане на ефект за преодоляване на негативните миграционни процеси. С инвестициите по програмата ще се подобри качеството на живот в градовете и ще се запази демографският потенциал на българските региони.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ