Акциите на китайски фирми падат заради плановете на Пекин да ограничи използването на смартфони от деца

Акциите на китайски фирми падат заради плановете на Пекин да ограничи използването на смартфони от деца

Акциите на китайски фирми падат заради плановете на Пекин да ограничи използването на смартфони от деца

Акциите на китайски технологични компании се понижиха, след като регулаторът на киберпространството в страната препоръча да се ограничи използването на смартфони от деца, съобщи BBC.

Акциите на фирми като Alibaba и сайта за видеосподеляне Bilibili се понижиха в сряда и отбелязаха още загуби в четвъртък. Акциите на Alibaba затвориха с повече от 3% по-ниско на борсата в Хонконг в сряда. Акциите на Bilibili се сринаха с близо 7% на тази територия. До средата на деня в четвъртък Alibaba се търгуваше с около 2% по-ниско, а Bilibili - с 0,5%.

Въпреки това акциите на технологичния гигант Tencent се повишиха с 0,1% в Хонконг.

BBC припомня, че предложеният закон предвижда децата да имат право да използват телефоните си само за максимум два часа на ден. Това се случва четири години, след като децата във втората по големина икономика в света бяха подложени на ограничения в игрите. Според правилата, предложени от Администрацията за киберпространство на Китай (CAC), на децата ще бъде забранен и достъпът до интернет чрез мобилни устройства от 22:00 до 06:00 ч. местно време.

Предложението на CAC изисква от участниците в индустрията, включително производителите на мобилни телефонни устройства, приложения и магазини за приложения, да разработят функция, наречена "режим за непълнолетни", за да определят ограничения за използване,  които варират в зависимост от възрастта.

Докато децата на възраст между 16 и 18 години ще могат да прекарват по два часа на ден пред екрана, на тези под осемгодишна възраст ще бъдат разрешени само осем минути. Предложението е отворено за обществено обсъждане.

Технологичните гиганти вероятно ще бъдат отговорни за прилагането на правилата, подобно на начина, по който се работи с ограниченията за хазартните игри, заяви пред BBC Рей Уанг, основател и главен изпълнителен директор на базираната в Силициевата долина консултантска компания Constellation Research.

"Разбира се, има и обходни пътища. Децата могат да получат паролите за устройствата на родителите си, но общият консенсус е, че ограниченията за игрите са доста добре приложени", каза  Рей Уанг.

Китай въведе няколко мерки за ограничаване на пристрастяването към видеоигрите, което според официални лица вреди на здравето на децата. През ноември 2019 г. страната наложи комендантски час за онлайн игрите за непълнолетни.

На геймърите под 18 години беше забранено да играят онлайн между 22:00 и 08:00 ч. Освен това те бяха ограничени до 90 минути игра в делнични дни и до три часа в почивни и празнични дни.

Почти две години по-късно властите забраниха на децата да играят игри повече от три часа седмично. Държавна китайска медия определи онлайн игрите като "духовен опиум". Тези действия навредиха на китайските технологични компании. Според изследователската фирма Newzoo засиленото регулиране на индустрията е помогнало на САЩ да изпреварят Китай като най-големия пазар на игри в света по приходи, припомня BBC.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ