Акциите се задържат близо до рекорден връх

Акциите се задържат близо до рекорден връх

Световните акции се стабилизираха в петък, като се намират само на 1% от историческите си върхове, докато доларът се задържа около едногодишните си дъна преди речта на най-могъщия централен банкер в света, която пазарите ще проследят, за да получат насоки за размера на намаленията на лихвените проценти в САЩ. 

В началото на търговията широкият европейски индекс Stoxx 600  се повиши с 0,14 %, азиатските акции извън Япония се понижиха с 0,1 %, но японският Nikkei се повиши с 0,4 %, тъй като инвеститорите се запознаха с данните за инфлацията и забележките на управителя на Японската централна банка Казуо Уеда, който изрази готовност да повиши лихвените проценти, ако икономиката и инфлацията се развият според прогнозите. 

 Световният индекс на MSCI за всички държави се повиши с малко и след като сътресенията от началото на август останаха в огледалото за обратно виждане, сега се търгува на около 1% от най-високата си стойност от средата на юли. Фючърсите върху S&P500 се повишиха с 0,3%. 

Основното събитие на седмицата обаче все още предстои: ключовата реч на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл на годишната конференция на Фед в Джаксън Хоул, която идва в момент, когато икономическите данни в САЩ дават зелена светлина на Федералния резерв да намали лихвените проценти. 

Пазарите очакват намаление на лихвения процент с 25 б.п. през септември, както и намаление на всяка от оставащите три срещи на ФЕД през тази година, като едно от тях ще бъде с 50 б.п. 

Речта ще бъде внимателно наблюдавана, за да се види дали тя ще оспори или ще подчертае това ценообразуване, макар че възможностите на Пауъл да поднесе твърде голяма изненада изглеждат ограничени. 

„Тъй като всяко решение, което се отклонява от пазарното ценообразуване, ще почива на все още неизвестни данни, трудно е да се види как Пауъл може да се ангажира с нещо повече от някакво облекчаване през септември, а дори и тогава, само ако не се стигне до инциденти с данните“, каза Роб Карнел, регионален ръководител на изследователския отдел за Азиатско-тихоокеанския регион в ING. 

Очакванията, че предстои намаляване на лихвените проценти, поддържат цените на щатските съкровищни облигации и не връщат печалбите си от началото на август. 

Доходността на бенчмарковите 10-годишни съкровищни облигации беше без промяна на ниво от 3,857% - тя е била над 4% само за много кратък период през август, след като прекара там почти цялата 2024 г. 

Немският му еквивалент също беше стабилен на равнище 2,25%. 

Ниската доходност в САЩ навреди на долара, който през август загуби позиции спрямо почти всички свои основни конкуренти. 

Еврото се задържа на ниво от 1,1119 USD, стабилно за деня и малко под 13-месечния връх, достигнат по-рано тази седмица, а стерлингът се повиши с 0,2 % до 1,312 USD, като се опитваше да пробие нивото си от юли 2023 г., което би го довело до най-високата му стойност за последните повече от две години. 

Японската йена поскъпна, а доларът се понижи с 0,3% до 145,85, след като Казуо Уеда от Японската централна банка изрази готовност да повиши лихвените проценти, ако икономиката и инфлацията се развият според прогнозите. 

„Купуването на йени днес е разбираемо, като се има предвид, че гуверньорът Уеда показа съвсем малко признаци за промяна във възгледите и плановете на Банката на Япония след сътресенията на финансовите пазари по-рано този месец“, заяви Дерек Халпени, ръководител на отдел „Изследване на глобалните пазари в EMEA“ в MUFG, в бележка до клиентите. 

Данните, изнесени в началото на деня, показаха, че базисната инфлация в Япония се ускорява за трети пореден месец, но забавянето на стимулираното от търсенето нарастване на цените не предполага спешна необходимост от незабавно повишаване на лихвените проценти. 

 Фючърсите върху суровия петрол тип „Брент“ се повишиха с 0,5% до 77,59 долара за барел, въпреки че за седмицата са се понижили с над 3%, тъй като нарастващите запаси от суров петрол в САЩ и отслабващите перспективи за търсенето в Китай повишиха песимизма. 

Цените на златото се повишиха с 0,5 % до 2496,6 долара за тройунция, като се заредиха към рекордната си стойност от 2531,6 долара, достигната едва във вторник. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа
Сигнали за бомби в десетки училища в страната вдигнаха на крак полицията
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС