Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Японската централна банка се надява да запази целта си за инфлация от 2%
Японската централна банка (ЯЦБ) се надява да запази целта си за инфлация от 2% дори и изменението на климата да предизвика дългосрочни сътресения в бъдещото развитие на цените, заяви управителят Казуо Уеда, предава Ройтерс.
Той обаче допълни, че ЯЦБ ще „следи внимателно“ как икономическото въздействие на изменението на климата, както и последиците от правителствените мерки за насърчаване на екологичния преход, могат да повлияят на инфлационните очаквания.
„Бихме искали да запазим инфлационната цел на сегашното ниво“ дори и да настъпят сътресения, свързани с климатичните промени, каза Уеда на конференция в Базел, наблюдавана на живо в YouTube. „Но, разбира се, се притеснявам какво ще направи това с инфлационните очаквания.“
Япония вероятно ще въведе данък върху въглеродните емисии някога в бъдеще, което би могло да повлияе на инфлационните очаквания, каза Уеда на конференцията, посветена на въздействието на изменението на климата върху икономиката и паричната политика.
Правителствените субсидии за насърчаване на екологичния преход също могат да създадат инфлационен натиск в краткосрочен план, въпреки че Япония може „да се справи с тези инфлационни сили за известно време“, тъй като базисната инфлация в момента все още е под 2% - каза той.
В рамките на стратегията си за екологичен преход японското правителство ще предостави фискална подкрепа на стойност 20 трилиона йени (131 млрд. долара), или 3% от брутния вътрешен продукт (ЯЦБ) на страната, на компании, които инвестират в технологии, щадящи околната среда, през следващите 10 години.
На втория етап от стратегията правителството планира да въведе ценообразуване на въглеродните емисии и пълноценна система за търговия с емисии през фискалната 2026 г., а през фискалната 2028 г. да наложи такса върху изкопаемите горива.
Конференцията беше организирана съвместно от Банката за международни разплащания, ЯЦБ, Централнта банка на Испания и Мрежата за екологизиране на финансовата система.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.