България прекратява през август участието си в две международни банки, свързани с Русия

Икономика

България ще излезе от Международната инвестиционна банка на 15 август, а от Международната банка за икономическо сътрудничество - на 17 август 2023 г. Това заяви служебният министър на финансите Росица Велкова по време на парламентарния контрол днес.

Всяка страна може да прекрати членството си в тях с шестмесечно уведомление. Министерството на външните работи вече е изпратило уведомление до двете банки, че прекратява членството си в тях. Преговорите за уреждане на взаимните задължения между България и банките ще бъдат водени така, че да бъдат защитени интересите на държавата,  поясни Росица Велкова.

България излиза от участието си в двете банки след решение на парламента. То е взето в съответствие с позицията на Европейския съюз за общи действия след войната, която Русия започна в Украйна. Към момента при всяко заседание на ръководствата на двете банки Министерският съвет определя позицията на страната ни и представител, който да я изрази, уточни още министър Велкова, цитирана от БТА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уорън Бъфет за основните навици, които отличават успешните хора от останалите
Методът 3-3-3 за вършене на повече работа с по-малко напрежение
На днешната дата, 3 февруари. Зимен Симеоновден – един от най-лошите дни през годината
Белгия реши да взима под наем затвори в Естония за задържани мигранти
Времето: Жълт код за ниски температури е обявен в почти цяната страна
Как да намерите удовлетворение в незадоволителна работа?
Марио Драги: За да се превърне в глобална сила, Европа трябва да се федерализира
Цените на златото и среброто се възстановяват след историческия срив. Анализаторите не очакват устойчив спад