Bank of England и британското финансово министерство започват дълги консултации за въвеждане на цифрова валута

Bank of England и британското финансово министерство започват дълги консултации за въвеждане на цифрова валута

Британското Министерство на финансите и Bank of England заявиха в съвместно изявление, че започват консултации относно въвеждането на цифрова валута. Предварителното мнение на икономическите власти е, че Обединеното кралство вероятно ще се нуждае от цифрова валута.

Дискусиите ще продължат до средата на юни. Най-ранната дата, на която цифровият паунд може да бъде пуснат, ще бъде втората половина на текущото десетилетие, се казва в изявлението.

Министерството на финансите и банката вярват, че стойността на цифровия паунд ще бъде еквивалентна на стойността на традиционната национална валута.

„Тъй като светът около нас и начинът, по който плащаме за нещата, стават все по-дигитални, осъществимостта на приемането на дигитална лира в бъдеще продължава да расте. Цифровият паунд ще осигури нови възможности за разплащане, ще поддържа доверието към платежните средства и позволи по-добра защита на финансовата стабилност, каза управителят на Bank of England Андрю Бейли. Британският министър на финансите Джеръми Хънт направи подобно изявление.

Предполага се, че цифровата валута ще бъде издадена от Bank of England, като нито правителството, нито централната банка ще имат достъп до личните данни на тези, които ще я използват. Достъпът до него ще бъде осигурен чрез цифрови портфейли, които ще се предлагат на потребителите от частния сектор. Други страни, включително САЩ, също обсъждат възможността за въвеждане на цифрови национални валути, но представители на ръководството на Федералният резерв на САЩ изразяват съмнения относно тази идея, въпреки че не отказват да я обсъдят.

Две трети от анкетираните сред финансовите среди на САЩ, участвали в проучване, проведено от аналитичния център Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF), очакват Федералният резерв да пусне цифрова национална валута след 10 години . Сред предимствата му се отчитат разширяването на достъпа до финансови услуги и подобряването на системата за трансгранични плащания, показва проучването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ