Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Bank of England може да намали по-съществено лихвите заради отслабването на инфлационния натиск
Обединеното кралство вероятно ще види спад на лихвените проценти с по-бързи темпове от очакваното по-рано, според икономисти, които отбелязаха ключови данни, сочещи, че инфлационният натиск най-накрая отслабва, предаде CNBC.
Въпреки това, дебютният бюджет на лейбъристкото правителство, който трябва да бъде издаден в края на месеца, ще се окаже решаващ, тъй като участниците на пазара чакат да оценят икономическото въздействие.
Към вторник паричните пазари бяха напълно оценили намалението на лихвените проценти с четвърт процентен пункт за следващото заседание на Bank of England през ноември и поставиха голяма вероятност за намаление със същия размер на заседанието през декември.
Това би повишило основния лихвен процент на централната банка от неговия 16-годишен връх от 5,25% в началото на годината до 4,5% в края. След това ценообразуването предполага допълнителен спад до 4% до срещата през май 2025 г. и до 3,5% до декември 2025 г.
Икономистите от Goldman Sachs обаче отбелязват в прогноза за намаления на лихвените проценти „забележимо под пазарните цени“. Те отдават това на изчислението си на неутралния реален лихвен процент (който предвижда икономиката да е 2% инфлация с пълна заетост) при 0,8% за второто тримесечие на 2024 г., заедно с бързия спад на инфлацията в Обединеното кралство и мрачните коментари от политиците на BOE.
В резултат на това те виждат последователни намаления от 25 базисни пункта, които ще доведат банковата лихва до 3% още през септември 2025 г. и до 2,75% през ноември следващата година.
Политиката на централната банка
Bank of England (BOE) последователно поддържаше предпазлив тон по пътя на инфлацията през последните три години на болезнено покачване на цените. Когато комисията по парична политика гласува с 8 срещу 1 за задържане на лихвените проценти на заседанието си на 19 септември, тя каза, че „постепенен подход“ към облекчаване на политиката продължава да бъде подходящ, особено след като инфлацията в услугите остава „повишена“.
Покачването на цените все още е високо в сектора на услугите, който допринесе с 81% за икономическото производство на Обединеното кралство през второто тримесечие на 2024 г.
Но данните, публикувани миналата седмица, показват, че инфлацията при услугите е спаднала от 5,6% на 4,9% през септември, достигайки под 5% за първи път от май 2022 г. – и това е „потенциално голяма новина за Bank of England“, според Джеймс Смит, икономист по развитите пазари в ING.
Услугите са „до известна степен най-важният принос в процеса на вземане на решения на BOE, тъй като се опитва да прецени нивото на „постоянство“ на инфлацията в икономиката“, каза Смит в бележка.
BOE прогнозира, че процентът ще бъде 5,5% през септември, добави Смит, което означава, че действителната цифра е „значително по-ниска стойност“.
Основният темп на инфлация в Обединеното кралство междувременно спадна от 2,2% през август до 1,7% през септември, по-ниско от прогнозата на анкетираните от Ройтерс икономисти и под целта на BOE от 2% за първи път от три години и половина. От своя връх от 11,1% през ноември 2022 г. инфлацията вече е близо до целта за шест поредни месеца, дори ако се очаква да последват още колебания поради ефектите от енергийния пазар след повишаването на регулаторния таван на цените. Данните за ръста на заплатите също идват по-хладни, като средните доходи, включително бонусите, са на повече от две години дъно от 3,8% през юни до август. По-общо казано, интензивният конфликт в Близкия изток не е довел до скок в цените на петрола, като вместо това Международната агенция по енергетика отбелязва, че петролният пазар е изправен пред „значителен излишък“ през следващата година. Глобалната инфлационна картина се успокои достатъчно, за да може Федералният резерв на САЩ да избере намаление на лихвения процент с половин процентен пункт през септември; и Европейската централна банка да обяви на заседанието си през октомври, че процесът на дезинфлация е „на път“.
„Последните данни затвърдиха очакванията за ново намаление на лихвените проценти през ноември. И е възможно Bank of England дори да понижи лихвените проценти с малко по-бързи темпове, отколкото очакваме в момента, ако положителните новини около инфлацията се запазят“, каза Дейвид Мюър, старши икономист в Moody's Analytics. „Въпреки това, несигурността около икономическите перспективи е висока и очакванията за лихвените проценти ще бъдат чувствителни към това, което правителството обявява в бюджета“, добави Мюър.
Рисковете остават
Вместо това икономистите казват, че най-големите рискове за Обединеното кралство идват от вътрешния фронт. Правителството на лейбъристите, което беше избрано през юли, заяви, че бюджетът му за октомври ще бъде голямо разтърсване, насочено към рестартиране на бавния икономически растеж на страната.
Премиерът Киър Стармър предупреди, че бюджетът ще бъде „болезнен“ за нацията, тъй като трябва да покрие това, което правителството твърди, че е финансов дефицит от 22 милиарда паунда (29 милиарда долара), оставен от предишната администрация – цифра, която някои от нейните членове оспорват . Министърът на финансите Рейчъл Рийвс каза миналия месец, че страната няма да се върне към „строги икономии“, но отново каза, че ще трябва да бъдат взети трудни решения, преди лейбъристите да могат напълно да въведат промените, които желаят да видят.
Съобщенията на лейбъристите доведоха до значителна несигурност относно това как може да бъде постигната голяма фискална консолидация, особено след като правителството изключи възможността за увеличаване на основните данъци върху доходите, продажбите и корпорациите. Също така не е ясно какво точно може да предстои по отношение на съкращения на разходите или стимули за сектора.
Рут Грегъри, заместник-главен икономист на Обединеното кралство в Capital Economics, каза, че очаква нетно фискално разхлабване от около £18 милиарда – или 0,6% от БВП – през 2029 до 2030 г. спрямо предишните планове, докато Рийвс се опитва да балансира повишаването на данъците, увеличавайки се инвестиционни разходи и облекчаване на натиска върху разходите за живот, като същевременно се избягват строгите икономии.
„Последицата ще бъде по-разхлабена фискална политика от планираното по-рано, но по-високи лихвени проценти, отколкото иначе“, каза тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.