Bank of England обмисля да задължи чуждестранните банки да откриват дъщерни дружества

Bank of England  обмисля да задължи чуждестранните банки да откриват дъщерни дружества

Bank of England обмисля да задължи чуждестранните банки да откриват дъщерни дружества

Bank of Englang проучва възможността за затягане на изискванията към чуждестранните банки, работещи във Великобритания, като ги задължи да откриват британски филиали вместо клонове, пише Financial Times, позовавайки се на информирани източници.

Британските дъщерни дружества ще имат собствен капитал и ликвидност, контролът върху които, в случай на фалит на компанията-майка, ще премине към местните регулатори, докато при клоновете решенията се вземат от регулаторите в други страни.

Новата схема е в резултат на фалита на US Silicon Valley Bank (SVB) по-рано тази година. Въпреки това е малко вероятно да стане популярна сред световните банки, тъй като разходите за поддържане на дъщерно дружество в друга държава са по-високи от разходите за откриване на клон, добавя Financial Times.

„Умението да се използва клонова структура е важен фактор за превръщането на Лондон в успешен международен финансов център“, коментира Джайлс Френч, ръководител на Асоциацията на чуждестранните банки. Асоциацията представлява интересите на почти 200 чуждестранни банки, извършващи бизнес в Обединеното кралство.

Сега регулаторът препоръчва да се регистрират дъщерни банки, ако обемът на депозитите на физически лица и малки фирми надвишава 100 милиона паунда (127 милиона долара) или ако броят на клиентите в Обединеното кралство надвишава 5000. В резултат на преразглеждането тези прагове може да бъдат намалени .

Според Bank of England в страната има повече от 150 клона на чуждестранни банки, включително на големи финансови компании като ABN Amro, Korea Development Bank и CaixaBank.

Фалитът на SVB стана през март, а малко след това британските власти уредиха сделка за продажбата на местния филиал на банката, основан шест месеца по-рано, за £1. Купувач беше HSBC.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ