Близо 79% от българите очакват финансовото им състояние да се подобри през 2024 г.

Близо 79% от българите очакват финансовото им състояние да се подобри през 2024 г.

Близо 79 на сто от участвалите в проучване българи очакват финансовото им състояние да се подобри през тази година в сравнение с 2023 г. Според 15 процента от анкетираните личните им финанси ще останат на нивото от миналата година, 6 процента прогнозират, че то ще се влоши. Това показват данни от първото годишно проучване "Смайл кредит фокус" (Smile Credit Focus) на "Ай Ти Еф Груп" (ITF Group), компания в сегмента на онлайн потребителското кредитиране у нас, съобщават от компанията.

Проучването е базирано на данни на "Ай Ти Еф Груп", както и на онлайн анкета сред 1500 потребители от цялата страна на възраст между 18 и 60 години. Участниците са както клиенти на компанията, така и хора, които са използвали или планират да използват потребителски кредити от други финансови институции, обясняват организаторите на анкетата, цитирани от БТА.

Според експертите на "Ай Ти Еф Груп" основните причини за оптимизма на българите са намаляване на инфлацията и на ръста на цените, както и стабилният ръст на доходите на хората у нас, пише в съобщението.

От компанията коментират, че една от причините за оптимизма на хората е, че те не очакват увеличение на разходите си и по-малко от тях планират използване на потребителски кредити. 63 процента заявяват, че през следващите 12 месеца не планират да харчат повече в сравнение с миналата година. Докато през изминалите 12 месеца 63,2 процента от анкетираните са използвали потребителски кредити, то за следващата година такива планове имат 54,4 процента, отчита проучването.

Според данните от него през миналата година хората най-често са използвали потребителски кредити с размер до 1000 лв. - 30,4 процента от участниците. Суми до 5000 лв. са изтеглили 25,8 процента, а над 10 000 лв. - 13,9 процента. Българите са търсели финансиране през миналата година основно за ремонт на дома, ежедневни нужди и плащане на сметки.

Участниците в проучването най-често са финансирали проектите си с потребителски кредити от небанкови финансови институции - 44,2 процента. Кредит от банка са използвали 18,6 процента от анкетираните. Около 15 процента са използвали пари от кредитна карта или заем от приятел.

Проучването отчита, че най-често са подавани заявки за потребителски кредити през смартфон - 56,7 процента, през лаптоп са били подадени 10,7 процента от заявленията, а 12,6 процента са предпочели обаждане по телефона, като основни аргументи за използването на дистанционни канали са бързината на процеса (според 45,7 процента от анкетираните) и възможността да се кандидатства 24/7 от всяко място (43,8 процента).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ