БНБ определи основен лихвен процент от 1,82 на сто за февруари

БНБ определи основен  лихвен  процент от 1,82 на  сто за  февруари

Българската народна банка (БНБ) обяви основен лихвен процент в размер на 1,82 на сто, считано от 1 февруари 2023 г.

За януари лихвеният процент бе в размер на 1,42%. 

Централната банка започна да обявява по-високи лихвени проценти от октомври 2021 година, когато от 0 на сто той стана 0,49 на сто, след първото увеличение от 2016 г. 

За декември измерителят, който се определя на база сключените сделки на междубанковия пазар у нас, достигна 1,30 на сто, а през ноември основната лихва се повиши до 0,59%.

Основният лихвен процент  се прилага ограничено на банковия пазар у нас и засяга някой левови кредити, повечето банки използват данни от "Лихвената статистика" на БНБ при определяне на своите референти лихвени проценти, които са част от цялостната цена на даден заем или кредит.

С увеличението  на основния лихвен  процент нараства  и законната лихва за забава, която е 10 на сто плюс стойността на индикатора. Досега обаче, въпреки поскъпването от октомври, наказателната лихва не се промени. Причината е, че тя се определя два пъти в годината - през юли и януари. 

Увеличаването на основната  лихва у   нас е на фона на повишените лихвени нива от Европейската централна банка, които оказват своето влияние и върху паричния пазар в България.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп подписа указ за преименуване на Министерството на отбраната в Министерство на войната
Зеленски: Ако Путин искаше край на войната, нямаше да подстрекава съседите ни да ни налагат енергийна блокада
Mastercard подкрепя Иван Иванов – новата българска тенис звезда, шампион при юношите на „Уимбълдън“ за 2025 г.
На днешната дата, 6 септември. 140 години от Съединението на България
Шефът на BMW: Забраната на двигателите с вътрешно горене в ЕС е голяма грешка
Боксовият ветеран Майк Тайсън ще се бие с 48-годишният Флойд Мейуедър през 2026 г.
Управителят на Датската централна банка призовава сънародниците си да обмислят въвеждане на еврото
Путин : Всички западни войски в Украйна ще бъдат легитимни цели за Москва