Борсите посрещнаха данните за инфлацията с рекорди

Борсите посрещнаха данните за инфлацията с рекорди

Борсите посрещнаха данните за инфлацията с рекорди

Световните акции изпращат търговската седмица с повишения, след като данните за потребителските цени в САЩ не поднесоха неприятни изненади, запазвайки надеждите за намаляване на лихвените проценти от страна на централните банки през следващите месеци.

Европейският индекс Stoxx 600 (.STOXX) достигна рекордно високи стойности след старт на положителна територия и повишаване с 0,4 % в началото на търговията, воден от залозите на инвеститорите, че Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка ще намалят разходите по заемите през юни, съобщава „Ройтерс“.

Търговията с фючърси също дава заявка, че борсовият индекс S&P 500 на Уолстрийт, който също достигна рекорд в предишната сесия, ще отвори с леко повишение по-късно през деня.

Японският индекс Nikkei (.N225)  скочи с 1,9 % и достигна нов исторически връх, увеличавайки ръста си от 7,9 % през предходния месец, когато достигна нива, наблюдавани за последен път през 1989 г.

Световните акции се изстреляха до рекордни нива, тъй като трейдърите очакваха така наречения сценарий "Goldilocks", при който инфлацията намалява, без да се свива икономическият растеж. Опасенията от рецесия в САЩ отшумяха, докато вялата икономика на еврозоната показа признаци на оживление.

"Периодът на двуцифрена инфлация, от който се възстановяваме, вече приключи. Ситуацията с растежа продължава да се подобрява", казва Флориан Иелпо, ръководител на отдел "Макро" в Lombard Odier в Женева.

Личните потребителски разходи (PCE) в САЩ, предпочитаният от Фед измерител на инфлацията, нараснаха с 2,4% през януари спрямо същия месец на предходната година, което е най-малкото годишно увеличение от три години насам, показаха данните от четвъртък.

Според пазарите вероятността ФЕД да започне да намалява лихвените проценти през юни е 76%, като за тази година е предвидено общо облекчаване на лихвените проценти с 82 базисни пункта.

В Европа инфлацията в Германия, Франция и Испания се понижи, до голяма степен в съответствие с очакванията, което потвърди предпазливия оптимизъм и по отношение на данните за еврозоната.

Инвеститорите в държавни облигации, при които променящите се сигнали за намаляване на лихвените проценти предизвикаха волатилност през последните седмици, бяха по-малко категорични от търговците на акции относно бъдещия път на паричната политика.

Доходността на 10-годишните съкровищни облигации, която се движи обратно пропорционално на цената на дълга и функционира като референтна стойност за разходите по дълга в световен мащаб, се повиши с 2 базисни точки до 4,27%, след като спадна в предходните две сесии.

Доходността на 10-годишните германски облигации се повиши с 6 базисни точки до 2,46%, след като в четвъртък се понижи с приблизително същата стойност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ