Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсов наблюдател: Новогодишният ръст е в ръцете на Федералния резерв
Последното заседание на Федералния резерв за 2023 г. е централната новина за инвеститорите през тази седмица. Към нея трябва да добавим и данните за инфлацията в САЩ, защото те са определящи за решението на централните банкери.
Прогнозите са, че индексите на инфлацията ще останат без съществена промяна на годишна база. Добрата новина е, че растежа на месечна база е доста нисък и с течение на времето ще продължи нормализирането на инфлацията към предпочитаното равнище от банкерите от 2%. Единственият проблем остава забавянето на икономическия растеж, но той от своя страна води до намаление на търсенето на суровини и от там намалява инфлационния натиск. Това е търсеният ефект от страна на Федералния резерв.
Прогнозите за лихвите и пресконференцията на председателя Джером Пауъл в сряда ще са ключови за покачването на борсите до края на годината. Но е малко вероятно Пауъл да отхвърли изцяло очакванията за понижение на лихвите. Въпросът е дали неговите коментари ще подкрепят нов растеж на индексите до края на годината и в началото на следващата. И дали инвеститорите ще купуват дългосрочни облигации сега, когато доходността им падна в сравнение с преди един месец. Това може да се окаже по-важно, защото появата на нови капитали към пазара на облигации ще подкрепи и достъпа до кредити за бизнеса през следващите месеци.
Данните за инфлацията в Китай показаха най-ниското ѝ ниво от финансовата криза през 2008 г. насам. Намалението на цените се дължи и на излишъка на производствени мощности в китайската икономика, което ще се прехвърли и в чужбина. Икономиката се забавя и вероятно това е причината да се планират нови стимули от правителството, насочени към строителство на инфраструктура и достъпни жилища. Пренасочване на ресурси в тази посока може да подобри положението в сектора, където кредитите се измерват с трилиони и обслужването им среща сериозни трудности. Но както показаха мерките през последните две години, държавата предпочита много премерено да стимулира строителството. И дори това е проблем за икономиката като цяло, поне според мотивите на рейтинговата агенция Moody's, която наскоро свали рейтинга на Китай.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.