Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бюджет 2023 с 3% дефицит, режат капиталовите разходи, за които няма обществени поръчки
"Планът за Бюджет 2023 е да бъде внесен в Народното събрание в първата седмица на юли, за да бъде приет до 31 юли и да влезе в сила от 1 август". Това съобщи министърът на финансите Асен Василев на брифинг, след като преди това запозна депутатите от ресорната парламентарна комисия с параметрите на проектобюджета.
„Бюджетът е реалистичен, разчетен е при 1,8% ръст и 7,8% годишна инфлация. В проектозакона е заложен бюджетен дефицит 4 582 000 000 от 3% на начислена основа и 2,5% на касова основа, обясни Асен Василев.
Макрорамката на бюджета предвижда 184,486 млрд. лева брутен вътрешен продукт през тази година .
Приходната част в бюджета ще е 69,321 млрд. лева. Приходите в държавата ще се вдигнат с 3,526 млрд. лева от работа на НАП и на агенция "Митници", каза финансовият министър.
Основите нови неща са да получим плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в рамките на тази година. Ще съберем и 100 процента дивидент от държавните фирми - това е приход от 780 млн. лева. Ще се вдигнат и приходите от НАП и агенция "Митници", посочи министърът.
Предвижда се намаляване на разходите - капиталовите разходи падат с 1,89 млрд. лева до 8,870 млрд. лева, което пак е рекордно ниво, но обезпечават парите за европейските програми и за всички одобрени капиталови разходи, каза министърът. Разходи, по които няма пуснати обществени поръчки, са извадени от капиталовата програма. Има резерв в бюджета, така че ако се стекат добре обстоятелствата "и се подредят звездите" подобни капиталови разходи няма да бъдат спирани, добави Василев.
В проектобюджета има намаление с 1,5 млрд. лева в разходите за издръжка. Основните намаления идват от издръжката на администрациите.
Запазени са 100% дивиденти за държавните дружества или допълнителни 780 млн. лв. приходи. Има допълнително увеличение на приходите от НАП и Агенция "Митници", така че приходната част да достигне до 696 321 000 000 лв.
Министърът на финансите специално подчерта, че няма орязване на разходи за отбрана, а дефицитът е в рамките на критериите от Маастрихт, така, че да сме подготвени и за двата алианса.
Асен Василев уточни още, че не са пипани разходите за пенсии и за заплати, включени са и 10-те процента увеличение на заплатите на администрацията. Предвидено е увеличение на средствата за втората година майчинство, продължаване на програмата за спорт и изкуство в училищата, увеличение на студентските стипендии, допълнителни средства за БАН и Селскостопанската академия, фондовете "Спорт" и "Култура".
Учителската заплата е планирано да стане 125% от средната. В бюджета на НЗОК са подсигурени средства, за да може в болниците заплатите да достигнат 1500 лв. за медицинските сестри и 2000 за лекарите.
В новия бюджет е записано още, че данъчните облекчения остават до края на 2023 г.
ДДС за природния газ обаче се връща на 20%. За останалите ставки Асен Василев обясни: „Смятам, че в средата на годината не е хубаво да се пипат данъци”.
При така направения план се предвижда дългът да остане същия като миналата година. Нарастването на дълга ще бъде в рамките на бюджетния дефицит, подчерта още министърът на финансите.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.