Ценни съвети за правилното управление на личните ви финанси

Ценни съвети за правилното управление на личните ви финанси

Парите се харчат лесно, но трудно се изкарват. Важно е не само да се стараем да имаме високи доходи, но и да умеем да управляваме средствата си разумно и отговорно. За мнозина обаче това е трудна задача. В статията ще дадем насоки относно управлението на личните финанси, като плащане с дебитна карта, пестене, ограничаване на разходите и месечно бюджетиране.

Правете плащания с дебитна карта

Ако сте свикнали да плащате с кеш и да губите представа колко харчите, то използването на дебитна карта би могло доста да ви улесни. Използвайки мобилно банкиране, можете по-удобно и бързо да се ориентирате къде са отишли парите ви, стотинка по стотинка. В приложението ви трябва да има секция с движения по сметки, където е отчетена абсолютно всяка една трансакция по сметката.

Някои дебитни карти идват с бонуси. Например дебитна карта neon на tbi bank позволява да се правят разсрочени плащания по 3 и 6 вноски, при това без лихви, такси или комисионни. Има също и опция за плащане на битови сметки директно през приложението, което отново не е обременено с такси. Друг значим плюс е и годишната лихва от 2,1% за суми до 2 000 лв.

Изглежда, че 98% от българите притежават дебитна карта, като броят на потребителите на тази услуга у нас е по-голям от този в съседни страни, в частност Сърбия (79%) и Северна Македония (94%).

Най-често притежателите на дебитна карта я използват в хранителни магазини, за плащане на битови сметки, за онлайн пазаруване, при правене на резервации и за пазаруване на дрехи. Потребителите са доволни, че могат да плащат безконтактно, без  да се налага да въвеждат пин код за всяка отделна трансакция.

Заделяйте 10% от месечния си доход

Това е добре известно правило във финансовите среди и въпреки че много хора са запознати с него, малко от тях го прилагат на практика. Така нареченият процес „да платя първо на себе си“ е много прост и работи отлично.

Основната идея е да заделяте 10% от дохода си всеки месец и да го влагате в спестовна сметка. Сумата ще набъбва с времето. Важно е да нямате лесен достъп до нея, за да не се изкушавате да изхарчите парите за ненужни неща. Нека тя да бъде за „черни дни“.

Използвайте приложение за лични финанси

Има различи приложения, с които можете да следите разходите си. Някои изпращат предупреждения, когато предстоят плащания или ги извършват автоматично, без да се налага да помните дати.

Снимка: Freepik.com

Друга полза е приложението ви за мобилно банкиране да има така наречените „касички“. Това са спестовни сметки, на които можете да задавате различни имена, както и цели. Това може много да помогне освен за дългосрочни цели за спестяване, също и за месечното бюджетиране.

Вместо да разписвате всичко в Excel или Notepad, приложения като tbi bank app вече предлагат и по-елегантен начин да следите разходите си. Например, още в началото на месеца, може да разделите заплатата си между няколко касички за „храна“, „сметки“, „вноски по заем“ и т.н. По този начин, визуално можете да видите с какви пари разполагате и да планирате разходите си спрямо това. Местенето на средства между касички и разплащателна сметка се случва мигновено и изцяло през приложението ви за мобилно банкиране.

Ограничете разходите за дреболии

Въпреки наименованието си, дреболиите могат да се отразят негативно на спестяванията ви. Ако прегледате внимателно част от вашите малки покупки, като например кафе от определено кафене или някакви такси, ще осъзнаете, че сборът им е доста по-голям, отколкото сте предполагали.

Най-вероятно част от тези услуги не са ви крайно необходими и можете спокойно да живеете без тях. Затова е препоръчително да проследите всички такива плащания и да помислите кои от тях можете да премахнете, без това да се отрази на ежедневието ви.

По никакъв начин не бива да изпадате в крайности. Целта не е да се откажете от всички удоволствия, а по-скоро да намерите баланс между приходите и разходите си.

Подобрете финансовата си грамотност

Изключително важно е да разширите финансовите си знания, ако искате да подобрите финансовото си състояние. Това ще ви бъде от полза за изработването на собствен финансов план, който да включва не само спестяване, но и инвестиране на личните средства.

По този начин ще разширите кръгозора си и дори може да намерите допълнителни източници на доходи. Необходимо е да се запознаете с различни финансови инструменти, застрахователни услуги, инвестиционни фондове и много други. Те ще ви помогнат да развиете умения, с които да постигнете целите си по-лесно.

Когато стигнете до момента да изберете застрахователна компания, брокер или банка, е важно да съберете колкото се може повече данни за начина, по който работят тези компании. За да успеете да извлечете необходимата информация обаче, е необходимо да имате базова финансова култура.

Чрез подобряване на знанията си във финансовата сфера ще промените цялостната си нагласа за парите, като преминете от потребителски към управленски тип мислене.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ