Централните банки по света изкупиха рекордно за последните 55 години количество злато 

Централните банки по света изкупиха рекордно за последните 55 години количество злато 

През третото тримесечие на 2022 г. централните банки на различни държави са закупили рекордно количество злато – около 400 тона. Това е четири пъти повече от година по-рано (91 тона). При това някои купувачи на значителни обеми злато останаха неизвестни, съобщава Bloomberg, позовавайки се на данни на Световния съвет по златото (WGC).

За първите девет месеца на 2022 г. централните банки са закупили 673 тона злато, което е почти един път и половина повече от цялата предходна година (454 тона). Според Bloomberg обемът, изкупен само от централните банки от началото на годината е най-големият от 1967 г. насам, когато щатският долар все още беше обезпечен от благородния метал.

Цените на златото бяха подложени на силен натиск тази година на фона на строгата парична политика на Федералния резерв на САЩ, който тази година започна агресивно повишаване на лихвените проценти, за да противодейства на високата инфлация. Цените на благородния метал обаче бяха подкрепени от инвеститори на дребно от Азия и глобални централни банки. Сред тях са Централната банка на Турция и Катар, както и неизвестни участници на пазара.

„Не всички официални служби отчитат публично своите златни резерви или го правят със закъснение. Не можем да изключим възможността за допълнителни незаписани покупки“, посочват от Световния съвет по златото в своя тримесечен отчет.

Според доклада търсенето на злато през третото тримесечие е нараснало с 28% в сравнение със същия период на миналата година и възлиза на 1181 тона. От началото на годината търсенето се е увеличило с 18% от в сравнение със същия период на 2021 г., връщайки се към нивата отпреди пандемията. Покупките на бижута достигнаха 523 тона, с 10% повече на годишна база, въпреки влошаващата се световна икономика.

От март, когато златото рязко поскъпна до 2000 долара за тройунция, цените паднаха и продължават да се понижават.

По-рано миналия месец инвестиционната банка Goldman Sachs разработи четири икономически сценария и прогнозира какво може да се случи с цените на златото във всеки от тях. Един от най-вероятните сценарии включва спад на цените на златото до $1530 за унция. Това ще се случи, ако инфлацията в САЩ забави растежа през 2023 г. и страната избегне рецесия. Другият вариант пък залага на точно обратното и  предполага скок на цената на златото до 2250 долара за унция с намаляване на основния процент на Федералния резерв на САЩ до нула до 2025 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ