Централните банки в света купуват злато на рекордни цени

Централните банки  в света купуват злато на рекордни цени

Централните банки купуват злато по цени, регистрирани преди това само през 1967 г., съобщи финансираният от индустрията Световен златен съвет. Според в. Financial Times, позовавайки се на анализатори, най-големите купувачи са Русия и Китай.

Според Световния съвет по златото страните са закупили 673 тона злато, като през третото тримесечие на 2022 г. са закупени 400 тона - рекорд от публикуването на тримесечните отчети през 2000 г. Прогнозите на Световния съвет по златото са по-високи от официалните данни на централните банки. Това доведе до спекулации кой и с каква цел е купил златото, отбелязва FT, цитиран от "Комерсант". Това вероятно се дължи на факта, че в някои страни, включително Русия и Китай, закупуването на злато не се извършва само от централните банки. Според Международния валутен фонд и отделните централни банки страните са закупили 333 тона за девет месеца.

Според официалната статистика лидер е Турция, която е закупила 31 тона, а делът на златото в нейните резерви се е увеличил с 29%. На второ място е Узбекистан, на трето е Катар. Китай обаче съобщи, че през ноември е увеличил златните си резерви за първи път от 2019 г., закупувайки 32 тона на стойност $1,8 млрд. Според източници на FT  Китай почти сигурно е купил повече. Според изпълнителния директор на втората по големина златодобивна компания в света Barrick Gold Марк Бристоу Пекин е закупил около 200 тона злато.

Експерти предполагат, че Русия също е увеличила покупките на злато от своя бизнес, който е изправен пред трудности поради санкциите. Твърди се, че Русия произвежда около 300 тона злато годишно, докато вътрешният пазар представлява около 50 тона. Въпреки че, както отбелязва FT, ръководителят на Централната банка Елвира Набиулина каза по-рано, че Русия разполага с достатъчно количество средства в злато и юани.

Ейдриън Аш, ръководител на проучванията в платформата за търговия BullionVault, смята, че изкупуването на злато е свързано с недоверие и съмнения поради решението на САЩ и техните съюзници да замразят резервите на Русия.

Както припомня вестникът, през 1967 г., когато за последен път имаше такова активно изкупуване на злато, европейските централни банки закупиха голямо количество злато в САЩ, което доведе до скок на цените и срив на лондонския златен резерв. Това доведе и до изоставянето на системата Бретън Уудс, която обвързваше долара с ценния метал.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Научете мозъка си на по-добри навици
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.