Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Един от трима българи все още няма банкова сметка
Ефектите от пандемията, както и подобряването на дигиталните услуги на финансовите и държавни институции са довели до ръст на плащанията от разстояние през 2022 г. За първите шест месеца на годината обемът им е достигнал 43.6%, спрямо същия период на 2021 г., показва справка на Paysera България. Най-сериозно присъствие имат международни, междуфирмени и бюджетни разплащания, следвани от преводи на трудови възнаграждения и такси за обучения. Смята се, че увеличението на безкасовите плащания допринасят за по-добрата отчетност и растежа на бизнеса.
Онлайн плащането на данъци и осигурителни вноски също е във възход, отчетоха и от Националната агенция по приходите. От началото на годината през т.нар. виртуален ПОС (е-услугата на НАП), за плащане с карти без такси са преведени близо 310 млн. лева, а от създаването на услугата през 2019 г. до сега са извършени повече от 1.7 милиона трансакции за над 710 млн. лева. Най-голямата община в България – Столичната, пък отчете все по-сериозно намаляване на плащанията на местни данъци и такси на каса.
За да стимулират дигитализирането на паричните потоци през последните две години банките предприеха редица стъпки за подобряване на дигиталните си портфейли. Но и увеличиха многократно междубанковите преводи на каса.
От друга страна България е сред водещи държави в ЕС по броя на плащанията в кеш - 63% от трансакциите продължават да са с пари в брой, съобщи Световната банка в своя годишен доклад Global Findex, цитирана от Euronet. Един от трима българи все още няма и не поддържа банкова сметка, което е показател за зависимостта им от парите в брой.
Тези нови данни дават повод на екипа на списание „Мениджър“ да подгрее отново дебата „За и против кеша“ и да предложи още едно издание по темата на своите читатели. Словесният двубой е част от поредицата „Точка на кипене“, където се срещат тезите на експерти от различни области по горещи проблеми, свързани с бизнеса, икономиката, пазара на труда и лидерството.
Днес представяме участниците в отбор „Зa“ кеша – Стоян Панчев и Стефан Антонов.
Стоян е макроикономист и полиси анализатор, занимаващ се със стопанска политика от 2011 г. Той е основател и председател на Българско либертарианско общество, съосновател и изпълнителен директор на Експертния клуб за икономика и политика. Работил е в Института за пазарна икономика в София, Institute of Economic Affairs в Лондон и The Atlas Network във Вашингтон, където е първият избран за програмата Smith Fellowship. Носител на Bastiat Scholarship за участие в програмите на Cato Institute във Вашингтон през 2015 г.
Стефан е дългогодишен бизнес журналист с експертиза в областта на публичните финанси и банковия сектор. Специализирал е в АП, Ройтерс и Оксфордския университет. С познанията си е помагал на чуждестранни издания, включително на Financial Times, като автор. Консултирал е и чуждестранни инвестиционни фондове с интерес в областите, които той е покривал. Има опит и от банковия сектор като ПР в Българска банка за развитие.
За да чуете техните тези, защитаващи кеша може да ги проследите на живо по време на дебата – Точка на кипене: „За или против кеша vol.2“. В него всеки от участниците разполага с определено време, в което да защити своята теза. За победител се приема този отбор, който успее да постигне обръщане на резултата или промяна в по- висока степен в позицията, изразена от зрителите. За първоначални данни по отношение на становището на зрителите се приемат резултатите от предварителна анкета, публикувана седмица преди провеждането на събитието в manager.bg.
За да проследите събитието на живо, единственото което е необходимо да направите е да запасите своето място чрез регистрация в сайта на събитието, като ще имате възможност и да гледате онлайн на живо във Facebook и в сайта manager.bg.
Генерален партньор на събитието е Management Financial Group.
Медийни партньори са: Българска национална телевизия, Dnes.bg, Bloomberg TV Bulgaria, SmartMoney.bg, MoitePari.bg
Институционални партньори са: Българска стопанска камара
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.