Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсово търгуваните фондове за злато отбелязват пети месец на приток на средства

Световните борсово търгувани фондове за злато (ETF) регистрираха пети пореден месец на приток на средства през септември, като фондовете, регистрирани в Северна Америка, увеличиха своите наличности, съобщи Световният съвет по златото (WGC), цитиран от Ройтерс.
ETF-ите за злато съхраняват кюлчета за инвеститорите и представляват значителна част от инвестиционното търсене на благородния метал, който на 26 септември достигна рекордно високо ниво от 2685,42 долара за тройунция, подкрепен от започналото намаляване на лихвените проценти в САЩ.
След три последователни години на отлив на фона на високите лихвени проценти, през последните пет месеца нетните потоци от началото на годината в доларово изражение са положителни и възлизат на 389 млн. долара.
През септември ETF-ите за злато регистрираха входящи потоци от 18,4 метрични тона, или 1,4 млрд. долара, които повишиха колективните наличности до 3200 тона, се казва в изследователска бележка на WGC.
По-високата цена на златото и неотдавнашните притоци доведоха до това, че общите управлявани активи достигнаха в края на месеца връх от 270,9 млрд. долара през септември.WGC, браншовият орган, обединяващ световните златодобивни компании, изчислява, че през септември обемът на световната търговия със злато е нараснал със 7% на месечна база до 259 млрд. долара на ден, докато средният обем на търговията на извънборсовия пазар е нараснал с 10% до 176 млрд. долара.
С ръста на цената на златото от 28% през тази година и перспективата за бъдещо намаляване на лихвените проценти в САЩ, спекулантите увеличиха общата си нетна дълга позиция на COMEX с 6% спрямо август до 976 тона към края на септември, което е най-високото ниво от февруари 2020 г. насам.
|
|
Медицинско списание отхвърли твърденията на Робърт Ф. Кенеди-младши за вредата от алуминия във ваксините
Наука и Здраве |Тайван продължава митническите преговори със САЩ
Свят |Проблем: Европейските космически програми се опитват да се освободят от зависимостта си от NASA
Свят |Тръмп иска Китай да увеличи четирикратно покупките на соя от САЩ
Икономика |Проект: Еднодневната винетка ще е валидна 24 часа от началната ѝ дата и час
България |Мащабна криза: Техеран предупреждава за пълна липса на вода през октомври
Свят |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 11 до 17 август
Хороскоп |Администрацията на САЩ ще изпрати войска от Националната гвардия срещу бездомни и престъпници във Вашингтон
Свят |Кабинетът предлага от догодина линията на бедност да стане 764 лева
Политика |Президентът наложи вето на промените в Закона за държавната собственост
България |Светът на парите: AI създава нови милиардери с невиждано темпо
Технологии |Зеленски: Русия се опитва да подведе Вашингтон
Свят |Заради голф клуба на Тръмп: Виетнам изселва хиляди фермери в замяна на ориз
Бизнес |

Коментари
Няма въведени кометари.