Европейските акции достигнаха двумесечен връх*

Европейските акции достигнаха двумесечен връх*

Европейските акции достигнаха двумесечни върхове в ранната търговия в сряда, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 1,94 пункта, или 0,43%, до 457,79 пункта, като Акциите на компаниите от сектора на недвижими имоти (SX86P) се повишиха с 2%, повеждайки секторните повишения.

Немският показател DAX напредна със 75,11 пункта, или 0,47%, до 15 975,64 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се задържа почти без промяна на ниво от 7 481 пункта. Френският измерител CAC 40 се повиши с 38,97 пункта, или 0,54%, до 7 268,42 пункта.

Освен това измерителят на волатилността на капитала в еврозоната (V2TX) запази своя низходящ тренд, достигайки най-ниското си ниво от юли.

Междувременно нивата на облигациите в еврозоната останаха без съществена промяна, след като представили на централната банка не направиха нищо, за да разсеят надеждите на инвеститорите, че следващото движение на лихвените проценти ще бъде  в посока надолу.

Протоколите от последната среща на Федералния резерв на САЩ показаха, че служителите на централната банка са се съгласили да процедират „внимателно“ и да повишат лихвите само ако инфлацията скочи отново. Междувременно председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард каза, че победата над инфлацията все още не е постигната и залозите, базирани на краткосрочен поток от данни, са преждевременни.

„Голямата картина всъщност не се е променила, предполагам, че пазарите са близо до това да бъдат справедливо оценени и няма огромен положителен катализатор. Въпреки това инвеститорите все още изчакат, мислейки, че нещата ще се подобрят скоро. Те повтарят това от година“, каза Майкъл Фийлд, европейски пазарен стратег в Morningstar.

Акциите на Sage скочиха с 12,6%, след като компанията отчете 18% ръст на базовата оперативна печалба за цялата година и каза, че маржовете ще продължат да се увеличават тази година. Британската компания също обяви програма за обратно изкупуване на акции на стойност 350 милиона паунда.

Цената на книжата на Thyssenkrupp скочи с 6,67%, след като германската индустриална група отчете резултати за цялата година със „силен“ свободен паричен поток.

Акциите на Hugo Boss поскъпнаха с 2,64%, след като Deutsche Bank и BofA Global Research повишиха рейтингите си за немската модна къща.

Цената на книжата на Adevinta 4,19%, след като консорциум, воден от Permira и Blackstone (BX.N), предложи да купи групата за онлайн обяви за около 141 милиарда млрд. крони (13,1 млрд. долара).

Акциите на Monte dei Paschi di Siena поскъпнаха с 2,19%, следвайки спад от 7,9% във вторник на фона на информацията, че Италия е продала 25% дял в банката. Междувременно рейтинговата агенция Moody's повиши рейтингите на банката с една степен и потвърди положителната  перспектива.

Спад на Уолстрийт

Основните американски борсови индекси регистрираха понижения във вторник, докато инвеститорите анализираха протоколите от последното заседание на Федералния резерв, на което представителите на централната банка дадоха индикации за намаляване на лихвените проценти, пише Си Ен Би Си.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,3 пункта, или 0,07%, до 455,96 пункта. Немският показател DAX не последва негативната тенденция и напредна с 31,97 пункта, или 0,2%, до 15 933,3 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се понижи с 40,49 пункта, или 0,54%, до 7 455,87 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 14,02 пункта, или 0,19%, до 7 232,91 пункта.

От протоколите става ясно, че Фед е на мнение, че паричната политика трябва да остане „рестриктивна“ на фона на опасенията, че инфлацията може да се окаже упорита или да се повиши. Централните банкери запазиха основната лихва в диапазона 5,25% - 5,5% в края на своето заседание, което се проведе на 31 октомври-1 ноември.

„При обсъждането на политическите перспективи участниците продължиха да смятат, че е от критично значение позицията на паричната политика да бъде поддържана достатъчно рестриктивна, за да върне инфлацията към целта на Комитета от 2% с течение на времето“, се посочва в протоколите.

„Възможно е да сме в средата на рядка, но много значима поколенческа смяна на режима. И е възможно да не се върнем към нулеви ставки“, каза Джон Бъркет-Ст. Лоран, старши портфолио мениджър в Exencial Wealth Advisors. „Това не означава непременно, че лихвите ще стигнат до 20% по права линия, но вероятно означава, че лихвите ще се движат в посока нагоре и надолу в по-голям диапазон, отколкото през по-голямата част от последното десетилетие“, добави той

Докато ставките остават „по-високи за по-дълго време“, данните за продажбите на жилища показват, че миналият месец е бил труден за бъдещите купувачи . Продажбите на съществуващи жилища през октомври възлизат на 3,79 милиона броя спрямо прогнозираните 3,9 милиона, според Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти. Това отбеляза най-бавния темп на продажби от август 2010 г. и спад от 14,6% спрямо предходната година.

Междувременно акциите на Lowe поевтиняха с 3,12%, след като компанията понижи прогнозата си за продажбите за цялата година.

Цената на книжата на Amazon падна с 1,53%, след като Си Ен Би Си съобщи, позовавайки се на свои източници, че бившият главен изпълнителен директор Джеф Безос може да продължи да продава акции, след като миналата седмица се раздели с 1,67млн. акции.

Разнопосочна търговия в Азия

Борсовите индекси в Азиатско-тихоокеанския регион записаха смесени резултати в сряда след публикуването на протоколите от заседанието на Фед, пише Си Ен Би Си.

На пазара се отрази изявлението на японското правителство, че очаква икономиката на страната да се разрасне, но само с умерени темпове.

„Японската икономика се възстановява с умерени темпове, въпреки че напоследък изглежда сякаш частично стагнира“, отбелязват от правителството.

Забавянето на глобалната икономика на фона на циклите на затягане на паричната политика и отслабващите перспективи за по-бързо възстановяване в Китай бяха посочени като ключови рискове за растежа на Япония.

„Правителството ще ускори инициативата за „нов капитализъм“ и трансформиране на икономиката от съществуващия от 30 години модел, фокусиран върху съкращаването на разходите, към икономика, ориентирана към растеж и движена от устойчиви увеличения на заплатите и активни инвестиции“, се казва в прессъобщението на правителството.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 записа ръст от 97,69 пункта, или 0,29%, до 33 451,83 пункта.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 24,32 пункта, или 0,79%, до 3 043,61 пункта, докато индексът Shenzhen Composite отчете спад от 23,21 пункта, или 1,20%, до 1 905,80 пункта. Хонконгският показател Hang Seng се задържа на ниво от 17 734,6 пункта.

Южнокорейският индекс Kospi напредна с 1,28 пункта, или 0,05%, до 2 511,7 пункта, записвайки трети ден на ръст.

В Австралия бенчмаркът ASX 200 се понижи с 4,8 пункта, или 0,07%, до 7 073,4 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 0,77 пункта, или 0,10%, до 736.69 пункта. BGBX40 се понижи с 0,09 пункта, или 0,06%, до 156,04 пункта. BGTR30 се раздели с 1.14 пункта от стойността си, или 0,15%, достигайки 778,63 пункта. BGREIT регистрира спад от 2,42 пункта, или 1,27%, до 188,47 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часa

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ