Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските борси се оцветиха в червено на фона на политическата несигурност във Франция*
Европейските акции се понижиха в ранната търговия понеделник, след като френският президент Еманюел Макрон свика предсрочни избори след тежка загуба на вота за Европейски парламент от крайната десница, разтърсвайки инвеститорите, които вече така или иначе са притеснени от перспективите за лихвените проценти, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 4,29 пункта, или 0,82%, до 519,26 пункта. Германският показател DAX се понижи със 176,72 пункта, или 0,95%, до 18 380,55 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели с 42,48 пункта от стойността си, или 0,52%, достигайки ниво от 8 202,89 пункта.
Френският измерител CAC 40 записа спад от169,1 пункта, или 2,11%, до 7 832,7 пункта, достигайки повече от тримесечно дъно, като акциите на банките BNP Paribas, Societe Generale и Credit Agricole поевтиняха съответно с 5,11%, 7,4% и 4,75%.
Цените на френските облигации също се понижиха, тласкайки доходността до най-високите стойности от две седмици, след като евроскептичните националисти постигнаха по-добри резултати на изборите за Европейски парламент в неделя, което накара изнервения Макрон да свика предсрочни национални избори.
„Това, което сме виждали преди, когато имаше други видове политически залагания, не на последно място за референдума за Брекзит в Обединеното кралство, е, че никога не е сигурно в каква посока ще се насочи електоратът“, коментира Сюзан Стрийтър, старши инвестиционен анализатор в мениджъра на активи Hargreaves Lansdown.
„Като се има предвид, че в миналото е имало сътресения, има известни опасения, че този риск може да не се отплати на Макрон“, добави тя.
Макрон свика парламентарни избори с първия тур на 30 юни и втори на 7 юли. Ако крайнодясната партия „Национален сбор“ спечели мнозинство, Макрон ще остане без влияние върху вътрешните работи на Франция.
Пазарите на акции бяха подложени на натиск в петък, след като по-силен от очакваното доклад за работните места в САЩ разпали опасенията, че Федералният резерв няма да намали лихвените проценти в скоро време.
Понастоящем трейдърите предвиждат намаляване на лихвените проценти от 37 базисни пункта от Фед до края на тази година, според инструмента за вероятности на LSEG, като вероятността за първо намаление през ноември се оценява на 45%.
Европейската централна банка понижи лихвите си с 25 базисни пункта на срещата си миналата седмица, но търговците намалиха залозите за още две намаления на лихвените проценти тази година, след като тя не даде индикации за по-нататъшни движения в тази посока.
Членът на Управителния съвет на ЕЦБ и гуверньор на централната банка на Словакия Петер Казимир написа в публикация в блог, че централната банка трябва да почака през лятото, преди да обмисли ново намаляване на лихвените проценти, тъй като инфлацията далеч не е победена и ценовият натиск може да се появи отново.
Цената на книжата на британския застраховател Aviva се понижи 1,49%, след като JPMorgan понижи рейтинга си за акциите на компанията.
Акциите на финландската химическа компания Kemira поскъпнаха с 4,12%, след като тя повиши прогнозата си за печалбите за цялата година, сочейки продължаващо възстановяване на крайните пазари.
Спад на Уолстрийт
Борсовите индекси в САЩ регистрираха понижения в петък, въпреки по-добрите от очакваното данни за работните места в САЩ, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 87,18 пункта, или 0,22%, до 38 798,99 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 5,97 пункта, или 0,11%, до 5 346,99 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq записа спад от 39,99 пункта, или 0,23%, до 17 133,13 пункта.
И трите основни индекса обаче отбелязаха седмичен ръст. Dow напредна с 0,29%, докато S&P 500 добави близо 1,32% към стойността си. Nasdaq се повиши с 2,38%.
Акциите се възстановяват от натиска по-рано през сесията след доклада за работните места в петък. Тази новина повиши доходността по референтните 10-годишни държавни облигации с над 15 базисни пункта.
Работните места в САЩ, извън селскостопанския сектор, са се увеличили с 272 хил. през май, което е над прогнозата за 190 хил. от Dow Jones и повече от априлското ниво от 175 хил.
Инвеститорите се надяваха на слаби данни за пазара на труда с предчувствието, че това ще даде зелена светлина на Федералния резерв да намали лихвите по-късно тази година. Сега, когато пазарът на труда показва продължаваща устойчивост, Уолстрийт изглежда се фокусира върху идеята, че икономиката е достатъчно силна, за да продължи да расте без помощта на по-ниски лихвени проценти.
„Всички трябва да сме щастливи, че имаме силна икономика“, коментира заместник-председателят на IBM и бивш директор на Националния икономически съвет Гари Кон
„В крайна сметка всичко опира до икономиката, до растежа на БВП, корпоративните печалби и здравето на потребителите. Това ще бъде над всичко останало в дългосрочен план“, добави той.
Докладът за работните места идва, след като в четвъртък Европейската централна банка намали лихвените проценти за първи път от 2019 г., добавяйки натиск върху Фед да разхлаби паричната политиката. Федералният резерв ще представи решението си за лихвените проценти тази седмица след края на двудневната си среща на 12 юни.
Разнопосочна търговия в Азия
Пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха смесени резултати в понеделник, след като по-добрия от очакваното доклад за работните места в САЩ разкри ръст на наемането и заплатите през май, пише Си Ен Би Си. Това подхрани наратива, че Фед не трябва да бърза да намалява лихвените проценти.
Ревизираните данни за брутния вътрешен продукт на Япония за първото тримесечие показаха спад от 1,8% на годишна база. Този резултат е малко по-добър от първоначалните данни за свиване от 2%, както и прогнозата на икономистите, анкетирани от Ройтерс, за понижение от 1,9%.
На този фон водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 354,23 пункта, или 0,92%, до 39 038,16 пункта.
Отделно, решението за лихвените проценти на Японската централна банка ще дойде в петък, докато данните за инфлацията в Китай и Индия за май ще бъдат публикувани в сряда.
В Южна Корея индексът Kospi се понижи с 21,5 пункта, или 0,79%, до 2 701,17 пункта.
Днес пазарите в континентален Китай, Хонконг, Тайван и Австралия останаха затворени заради прзници.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 7,63 пункта, или 0,89%, до 854,37 пункта. BGBX40 се понижи с 1,20 пункта, или 0,70%, до 169,39 пункта. BGTR30 изтри 3,28 пункта от стойността си, или 0,38%, до 849,69 пункта. BGREIT напредна с 0,12 пункта, или0,06%, до 188,36 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.