Европейските борси стартират седмицата със спад*

Европейските борси стартират седмицата със спад*

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа регистрираха понижения в ранната търговия в понеделник, като чувствителните към икономическата активност сектори, като индустриалния и миннодобивния, поведоха загубите на фона на опасенията относно въздействието на нарастващия брой на заразените с COVID-19 в Китай, пише Ройтерс.

Общият европейски индекс STOXX 600 отчете спад от 0,97 пункта, или 0,22%, до 432,36 пункта, след като в петък регистрира пети пореден седмичен ръст. Немският показател DAX се понижи с 97,83 пункта, или 0,68%, до 14 334,03 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 записа спад от 6,13 пункта, или 0,08%, до 7 379,39 пункта. Френският измерител CAC 40 се понижи с 19,51 пункта, или 0,29%, до 6 624,95 пункта.

Азиатските акции завършиха търговията в понеделник на червено, тъй като инвеститорите се опасяват за икономическите последици от новите мерки срещу разпространение на коронавируса в Китай, като най-населеният район на Пекин призова жителите си да останат вкъщи.

„Влошаващата се ситуация идва във време на опасения от епидемии от грип, което оказва нов натиск върху стоковите акции, като минните компании изпитват повече болка при днешната търговия“, каза Сюзан Стрийтър, старши анализатор на инвестиции и пазари в Hargreaves Lansdown.

Индексът SXPP на ресурсните компании и индексът SXNP промишлени стоки и услуги се понижиха съответно с 0,88% и 0,67%, повеждайки секторните загуби в Европа.

Бенчмаркът STOXX 600 е напреднал с почти 13%, откакто достигна тазгодишното дъно през септември на базата, като това се дължи на по-добрите от очакваното корпоративни отчети за последното тримесечие и надеждите, че Федералният резерв на САЩ ще премине към по-малки повишения на лихвите.

Макар че миналата седмица коментарите на представители на Европейската централна банка сочиха в различни посоки, главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн каза пред Market News в понеделник, че централната банка ще повиши отново лихвените проценти през декември, но аргументите за ново увеличени със 75 базисни пункта са намалели.

„Въпреки че темпото и размерът на увеличенията се очаква да се забавят, перспективата, че по-високите лихви ще се задържат по-дълго от очакваното, добавя към тревогите за рецесията“, казва още  Стрийтър.

Публикуваните по-рано данни показаха, че производствените цени в Германия са се понижили неочаквано през октомври спрямо предходния месец, като това се дължи главно на поради спада в цените на електроенергията и разпределения природен газ.

Акциите на Julius Baer поскъпнаха с 1,37%, след като банката заяви, че е на път да постигне целите си за рентабилност за 2022 г. въпреки „предизвикателните пазарни условия“, които изядоха не малка част от управляваните от нея активи.

Цената на книжата на HelloFresh се повиши, след като Goldman Sachs започна да отразява немския производител на комплекти за хранене с рейтинг „купувай“, цитирайки доказана рентабилност и потенциал за генериране на приходи.

В Обединеното кралство акциите на Virgin Money скочиха 13,98%, след като кредиторът отчете скок в печалбата за цялата година и изплащанията на инвеститорите.

Ръст на Уолстрийт

Американските борсови индекси регистрираха повишения в следобедната търговия петък, завършвайки деня с оптимистична нотка, докато инвеститорите оценяваха коментарите на членове на  Федералния резерв и последните финансови отчети за тримесечието, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 199,37 пункта, или 0,59%, до 33 745,69 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 18,78 пункта, или 0,48%, до 3 965,34 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с минималните 1,1 пункта, или 0,01%, до 11 146,06 пункта.

И трите индекса обаче записаха седмични понижения. Dow завърши седмицата на червено с минималните 0,01%, докато S&P 500 и Nasdaq регистрираха спад от 0,69% и 1,57%. От началото на месеца обаче и трите бенчмарка са на зелено.

Пазарът беше разединен през по-голямата част от деня, като S&P 500 се търгуваше предимно без промяна, тъй като инвеститорите започнаха да пренастройват очакванията си след няколко повишения през изминалата седмица. Стефани Ланг, главен инвестиционен директор в Homrich Berg, каза, че тази седмица се характеризира с „връщане на гледната точка обратно към реалността“.

„След голямото рали, идващо от по-добрия от очакваното данни за инфлацията, пазарът усвоява текущите данни, което връща нещата към реалността“, каза тя.

На пазара оказаха влияние и коментарите на членове на Федералния резерв В петък президентът на Фед на Бостън Сюзън Колинс изрази увереност, че централните банкери могат да укротят инфлацията, без да нанасят големи щети на заетостта.

Президентът на Федералния резерв на Сейнт Луис Джеймс Булард каза в четвъртък, че „лихвеният процент все още не е в зона, която може да се счита за достатъчно рестриктивна“. Той предположи, че подходящата зона за лихвения процент може да бъде в диапазона от 5% до 7%, което е по-високо ниво от очакваното от пазара.

„Продължаваме да смятаме, че инвеститорите трябва да поставят много повече акцент върху действителните данни и да не се фокусират твърде много върху реториката на Фед“, каза Адам Крисафули, основател на Vital Knowledge. „Въпреки това, инвеститорите са уморени да се борят с ежедневните бомби от Фед и опасенията са, че може да са необходими още 2-3 доклада за инфлацията, за да могат централните банкери да спрат да предупреждават пазара всеки път, когато той опита да тръгне нагоре“, добави той.

Спад в Азия

Основните индекси на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха предимно понижения в понеделник на фона на опасенията за нарастващия брой на заразени с COVID-19 в Китай, пише Си Ен Би Си.

На пазара се отрази и решението на Китайската народна банка да запази без променя основните си лихви. Лихвата по едногодишните заеми бе запазена на ниво от 3,65%, а тази по петгодишната остана на равнище от 4,3%.

На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 12,2 пункта, или 0,39%, до 3 085,04 пункта, докато индексът Shenzhen Composite изтри 0,81 пункта от стойността си, или 0,04%, завършвайки сесията при ниво от 2 028,51 пункта. Хонконгският показател Hang Seng записа спад от 336,63 пункта, или 1,87%, до 17 655,91 пункта.

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 не последва негативната тенденция и напредна с 45,02 пункта, или 0,16%, до 27 944,79 пункта.

В Южна Корея бенчмаркът Kospi се понижи с 24,98 пункта, или 1,025, до 2 419,5 пункта.

Австралийският измерител ASX 200 се понижи с 12,5 пункта, или 0,17%, до 7 139,3 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 1,43 пункта, или 0,24%, до 591,79 пункта. BGBX40 се понижи с 0,06 пункта, или 0,04%, до 136,38 пункта. BGTR30 изтри 1,71 пункта от стойността си, или 0,24%, достигайки ниво от 712,58 пункта. BGREIT записа спад от 0,63 пункта, или 0,35%, до 178,77 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Научете мозъка си на по-добри навици