Европейските фондови борси не последваха глобалния спад на фона на напрежението в Близкия изток*

Европейските фондови борси не последваха глобалния спад на фона на напрежението в Близкия изток*

Европейските борсови индекси записаха предимно повишения в ранната търговия в сряда водени от печалбите при енергийните и отбранителните акции, въпреки спада в Азия и на Уолстрийт след ракетния удар на Иран срещу Израел, който засили страховете за по-широк регионален конфликт, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 0,46 пункта, или 0,09%, до 521,34 пункта. Германският показател DAX се понижи с 31,17 се понижи с 31,17 пункта, или 0,16%, до 19 181,97 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 10,96 пункта, или 0,13%, до 8 287,61 пункта.  Френският измерител CAC 40 се повиши с 23,97 пункта, или 0,32%, до 7 598,04 пункта.

Индексът SXEP на петролните и газови компании напредна с 2,15% и е напът да запише най-добрата си сесия от повече от пет месеца, тъй като цените на петрола се повишиха поради опасенията, че конфликтът в Близкия изток може да ескалира след най-големия военен удар на Иран срещу Израел.

Повишеното напрежение също се отрази положително на компаниите от отбранителния сектор, включително Rheinmetall, Saab, BAE Systemс, чиито акции поскъпнаха съответно с 2,62%, 3,42% и 2,06%. Цените на книжата на Leonardo, Thales и Dassault Aviation се повишиха съответно с 3,98%, 2,60% и 2,03%.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обеща, че Иран ще плати за ракетната си атака срещу Израел във вторник, докато Техеран каза, че всяко отмъщение ще бъде посрещнато с „огромни разрушения“.

Индексът на  ресурсните компании SXPP  напредна с 0,75%, тъй като цените на медта се повишиха, след като мерките за стимулиране на икономиката от Китай подобриха перспективите за търсенето.

Днес пазарите ще следят за коментарите на главния икономист на Европейската централна банка Филип Лейн, както и на други представители на институцията, включително заместник-председателя на ЕЦБ Луис де Гиндос

Междувременно Citigroup заяви, че сега очаква ЕЦБ да намали лихвените проценти с 25 базисни пункта на срещата си през октомври, като последващите намаления се очакват през декември и в началото на 2025 г.

ЕЦБ ще се събере след по-малко от две седмици, за да обсъди разходите по заемите.

„Най-големият двигател на пазара е очакването, че ЕЦБ може действително да премине от съкращения веднъж на тримесечие към последователни съкращения“, каза Карим Чедид, главен инвестиционен стратег на Blackrock за iShares EMEA.

„Докато навлизаме в нов сезон на корпоративни отчети в Европа, може да има насрещни ветрове за цикличните сектори, като се има предвид, че спадът в производството далеч не е приключил“, добави той.

Акциите на JD Sports Fashion поевтиняха с 4,01%, въпреки че британският търговец на спортни дрехи надмина консенсусната прогноза за печалба за първото полугодие.

Спад на Уолстрийт

Американските борсови индекси записаха понижения във вторник, тъй като нарастващото напрежение в Близкия изток стопи ентусиазма на инвеститорите след силното тримесечие, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 173,18 пункта, или 0,41%, достигайки до 42 156,97 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 53,73 пункта, или 0,93%, до 5 708,75 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели със 173,18 пункта от стойността си, или 0,41%, достигайки ниво от 42 156,97 пункта.

Цената на суровият петрол WTI скочи, след като израелските отбранителни сили заявиха, че Иран изстрелва ракети по страната. Индексът на волатилността на CBOE (VIX), известен също като измерителят на страха на Уолстрийт, надхвърли 20 пункта в най-високата си точка за деня, подчертавайки нарастващата загриженост сред търговците.

Но петролът се уталожи далеч от върховете си за сесията, а акциите се преместиха от най-ниските си нива след атаката на Иран, тъй като търговците се надяваха щетите и последващото отмъщение на Израел да бъдат минимални.

„Страхът от разпространение винаги е дестабилизиращ“, каза Кийт Бюканън, старши портфолио мениджър в Globalt Investments. „

Повече от 3 от всеки 5 акции на S&P 500 се оцветиха в червено през сесията, подчертавайки широките проблеми за пазара, но енергийните компании тръгнаха в обратната посока на фона на събитията в Близкия изток, като секторът S&P 500 се покачи с повече от 2%.

Технологичният сектор регистрира някои от най-големите загуби. Акциите на Tesla, Nvidia и Apple поевтиняха съответно с 1,38%, 3,66% и 2,91%. Meta Platforms се противопостави на тази тенденция, като цената на книжата на компанията се повиши с 0,70%.

И трите основни индекса отбелязаха месечни печалби, като това беше първият положителен септември за S&P 500 от 2019 г. насам. S&P 500, Dow и Nasdaq също завършиха третото тримесечие на положителна територия.

Акциите се повишиха в понеделник, дори след като председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл каза, че централната банка „не е на предварително зададен курс“, когато става въпрос за следващите стъпки за паричната политика. Той заяви, че очакваме още две съкращения на лихвите тази година с по четвърт процентен пункт, ако икономиката се представи според очакванията.

Разнопосочна търговия в Азия

Като цяло пазарите в Азиатско-Тихоокеанския регион регистрираха смесени резултати в сряда, следвайки лошия старт на търговския месец на Уолстрийт, пише Ройтерс.

Хонконгският показател Hang Seng поведе печалбите с ръст от 1 310,05 пункта, или 6,2%, до 22 443,73 пункта, достигайки 22-месечен връх за шести ден на печалби на фона на допълнителен оптимизъм относно последните политики на Пекин за стимулиране на икономиката.

Строителните предприемачи допринесоха за голяма част от печалбите, като листнатите в Хонконг акции на China Vanke, Logan Group и Longfor Group поскъпнаха съответно с 61,07%, 30,43% и 24,73%.

Големите градове в континентален Китай въведоха някои облекчаващи мерки, за да повишат доверието на купувачите на жилища през уикенда. Китайските технологични гиганти напреднаха, като цените на книжата на Meituan, Baidu и JD.com се повишиха с съответно с 14,65%, 9,09% и 10,77%.

Пазарите в континентален Китай бяха затворени в сряда и няма да работят до края на седмицата заради празничната „Златна седмица“.  Китайските акции се повишиха в понеделник и записаха най-добрия си ден от 16 години, след като миналата седмица Пекин обяви набор от мерки за стимулиране на икономиката, включително намаляване на лихвените проценти, намаляване на изискванията за резерви за банките и предоставяне на повече ликвидност на инвеститорите.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 843,21 пункта, или 2,18%, до 37 808,76 пункта. Пазарите реагираха и на встъпването в длъжност на японския премиер Шигеру Ишиба, след като миналата седмица бе избран за лидер на управляващата партия в страната.

Кабинетът на Ишиба може да даде на Японската централна банка повече възможности за допълнително повишаване на лихвените проценти, според някои анализатори..

Въпреки това, новоназначеният министър на икономиката Риосей Аказава каза в сряда, че Ишиба очаква централната банка да оцени внимателно икономиката, преди отново да повиши лихвите, предаде Ройтерс.

В Южна Корея индексът Kospi се понижи с 31,58 пункта, или 1,22%, до 2 561,69 пункта. Данните показаха, че индексът на потребителските цени в страната е нараснал с 1,6% на годишна база през септември, което представлява по-ниско от очакваното повишение. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, залагаха на годишна инфлация от 1,9%. На месечна база индексът се е повишил с 0,1% при прогнозирани 0,3%.

Австралийският бенчмарк ASX 200 изтри 10,7 пункта от стойността си, или 0,13%, достигайки ниво от 8 198,2 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха смесени резултати в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,21 пункта, или 0,02%, до 853,95 пункта. BGBX40 се понижи с 0,49 пункта, или 0,29%, до 168,31 пункта. BGTR30 напредна с 1,39 пункта, или 0,16%, до 868,78 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 206,83 пункта.

*Информацията е актуална към 12:50 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ