Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Данните за инфлацията в еврозоната подкрепиха европейските фондови борси*
Европейските борсови индекси регистрираха предимно повишения в ранната търговия във вторник на фона на данните за инфлацията в еврозоната, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 1,19 пункта, или 0,23%, до 524,08 пункта. Германският показател DAX напредна с 41,28 пункта, или 0,21%, до 19 366,21 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 13,37 пункта, или 0,18%, до 7 622,38 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се повиши с 23,75 пункта, или 0,29%, до 8 260,7 пункта.
Според предварителните данни на Евростат инфлацията в региона на единната валута се е забавила до 1,8% на годишна база през септември, падайки под целта на Европейската централна банка от 2%. Този резултат дойде, след като в понеделник председателят на ЕЦБ Кристин Лагард каза, че централната банка е все по-уверена, че инфлацията ще спадне до целта от 2%.
Освен това пазарите ще следят изказванията на заместник-председателя на ЕЦБ Луис де Гиндос, управителя на Финландската централна банка Оли Рен и члена на изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел, които ще говорят на различни събития през целия ден, за допълнителни улики относно намаленията на лихвите.
Технологичният индекс SX8P се повиши с 1,14%, докато индексът STXLUXP на компаниите за луксозни стоки се понижи с 1,32%. Европейските фирми за луксозни стоки регистрираха силно представяне миналата седмица, издигайки STOXX 600 до нови върхове на фона на мерките за стимулиране на икономиката на Китай.
„Стандартно е да има пауза във възходящия курс, като се има предвид силата на печалбите, които видяхме миналата седмица“, каза Фиона Синкота, старши пазарен анализатор в City Index.
Индексът SXEP на енергийните компании се понижи с 0,80%, повлечени надолу от 2,94% спад в цената на книжата на производителя на биогорива Neste Oyj.
Междувременно данни показаха, че производствената активност в еврозоната е намаляла с най-бързия си темп тази година през септември, а германският производствен сектор също се е свил с най-бързия темп от една година.
Акциите на Covestro скочиха с 3,68%, след като Националната петролна компания на Абу Даби (ADNOC) заяви, че се е съгласила да купи германския производител на химикали за 14,7 млрд. евро.
Цената на книжата на Anheuser-Busch InBev се повиши с 2,39%, след като Citigroup повиши рейтинга на акциите на пивоварната Budweiser до „купувай“.
Ръст на Уолстрийт
Основните индекси на фондовите борси в САЩ регистрираха повишения в понеделник, като S&P 500 достигна рекорден връх, завършвайки месеца и тримесечието с печалби, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 17,15 пункта, или 0,04%, до 42 330,15 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 69,58 пункта, или 0,38%, до 18 189,17 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 69,58 пункта, или 0,38%, до 18 189,17 пункта.
Ралито на акциите дойде към края на търговската сесия на фона на коментарите на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл. Той каза в понеделник, че може да има още понижения на лихвените проценти, но предупреди, че централната банка няма предварително зададен път. По думите му ако икономиката се движи според очакванията тази година ще има още две понижения на лихвите с по 25 базисни пункта.
Сесията в понеделник сложи край на един силен, но нестабилен месец, както и тримесечие, за трите основни индекса.
Пазарите записаха труден старт на исторически най-слабия месец за фондовия пазар, но се възстановиха, след като Федералният резерв намали лихвените проценти с по-голям от очакваното размер.
За септември Dow напредна с 1,9%, а технологичният Nasdaq се повиши 2,7%. S&P 500 добави 2% към стойността си, отбелязвайки първия си положителен септември от 2019 г.
Акциите бяха под натиск няколко пъти през третото тримесечие, което накара инвеститорите да се запитат дали големите печалби през 2024 г. ще се запазят. Трябва да се отбележи, че тримесечният период включва глобалния пазарен срив от 5 август, по време на който Dow изтри повече от 1000 пункта от стойността си.
Но инвеститорите в крайна сметка успяха да преодолеят това безпокойство, като Dow завърши тримесечието с ръст от повече от 8%. S&P 500 и Nasdaq са напреднали съответно с около 5,5% и 2,6% от началото на юли.
„Бичият пазар оцеля в исторически най-слабото тримесечие на годината“, каза Емили Бауърсок Хил, главен изпълнителен директор на Bowersock Capital Partners. „Вероятно е да остане непокътнат поне до края на годината, тъй като приходите остават силни, лихвените проценти се понижават и потребителите все още харчат.“
Въпреки че инвеститорите са като цяло оптимистично настроени към последната част от годината, октомври има тревожна история за пазарите. Месецът е известен като време на изключителна волатилност, като някои от по-забележителните сривове на Уолстрийт се случват през месеца.
Разнопосочна търговия в Азия
Азиатско-тихоокеанските пазари не намериха единна посока във вторник, след като като председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви, че неотдавнашните огромни съкращения, предприети от централната банка на САЩ, не трябва да се тълкуват като знак, че бъдещите ходове ще бъдат толкова агресивни, пише Си Ен Би Си.
Пазарите в континентален Китай, Хонконг и Южна Корея останаха затворени заради празници. Тези в континентален Китай няма да подновят работа преди 7 октомври заради празничната „Златна седмица“.
Фокусът в Япония бе насочен върху проучването Tankan на Японската централна банка за третото тримесечие на Bank of Japan, което измерва нивото на бизнес оптимизъм сред големите японски компании.
Бизнес оптимизмът сред големите японски производители достигна ниво от +13 пункта, което е без промяна спрямо предходното тримесечие и в съответствие с прогнозите от проучване на Ройтерс.
Отделно, настроенията сред големите непроизводствени компании в Япония се подобриха, като се покачиха от +33 пункта през второто тримесечие до +34 през третото. Плюсът показва, че оптимистите са повече от песимистите и обратното.
На този фон водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 напредна със 732,42 пункта, или 1,93%, до 38 651,97 пункта.
ЯЦБ също публикува своето обобщение на становищата от заседанието си на 19-20 септември, което дойде ден след като Федералният резерв на САЩ намали лихвите с 50 базисни пункта и преди изборите за лидер на управляващата Либерално-демократическа партия (ЛДП) миналата седмица.
По време на тази среща ЯЦБ не направи никакви промени на своя референтен лихвен процент, като обобщението на становищата разкрива, че поне един член на борда смята, че повишаването на лихвените проценти е „нежелателно“, тъй като това би означавало, че банката преминава към пълномащабен цикъл на затягане на паричната политика.
Япония също съобщи, че нивото на безработица за август се е понижило до 2,5%, което е спад в сравнение с юлското ниво от 2,7% и под прогнозата на икономистите, анкетирани от Ройтерс, за равнище от 2,6%.
Австралийският бенчмарк ASX 200 отчете спад от 60,9 пункта, или 0,74%, до 8 208,09 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 2,92 пункта, или 0,34%, до 855,37 пункта. BGBX40 се понижи с 0,38 пункта, или 0,22%, до 169,52 пункта. BGTR30 изтри 2,09 пункта от стойността си, или 0,24%, достигайки ниво от 869,52 пункта. BGREIT записа спад от 0,49 пункта, или 0,24%, до 207,56 пункта.
*Информацията е актуална към 12:50 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.