Евростат: 71 на сто от държавния дълг на България е деноминиран в евро

Евростат: 71 на сто от държавния дълг на България е деноминиран в евро

Евростат: 71 на сто от държавния дълг на България е деноминиран в евро

В три държави от Европейския съюз (ЕС) повече от 50% от брутния  дълг на централното правителство е деноминиран в чуждестранна валута в края на 2022 г. Това са  Хърватия (75%), България (71%) и Румъния (53%), съобщи Евростат. Основният дял от дълга на тези държави в чуждестранна валута в края на 2022 г. е деноминиран в евро. България и Румъния не са част от еврозоната, а Хърватия се присъедини към еврозоната на 1 януари 2023 г., уточняват от европейската статистическа служба.

Дългът на централното правителство на държавите от еврозоната е предимно деноминиран в национална валута. За огромното мнозинство от настоящите членове на еврозоната целият или почти целият (99%) от техния брутен дълг на централното правителство по номинална стойност е деноминиран в национална валута.

В  ЕС има значителни разлики по отношение на сектора, който държи брутния държавен дълг. Сред държавите от ЕС, за които има налични данни, делът на общия държавен дълг, държан от сектора финансови корпорации в края на 2022 г. е най-висок в Дания (75%), следван от Швеция (74%), Хърватия (67 %), Италия (64 %), Чехия (63 %) и Малта (60 %).

Най-големият дял от дълга, притежаван от нерезиденти (сектор „Останал свят“) е регистриран в Кипър (93%), пред Естония (74%), Латвия (64%), Австрия и Литва (и двете по 61%) ).

Като цяло в ЕС по-малко от 10% от дълга се държи от местните нефинансови сектори (нефинансови корпорации, домакинства и организации с нестопанска цел, обслужващи домакинствата), със забележимите изключения на Унгария и Германия (и двете по 22%) , Малта (18%), Португалия (14%), Ирландия и Швеция (и двете по 11%), уточняват от Евростат.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ