Финансовият министър очаква задържане на нивата на инфлацията

Финансовият министър очаква задържане на нивата на инфлацията

Финансовият министър очаква задържане на нивата на инфлацията

До края на годината Министерството на финансите ще успее да събере приходите в бюджета, но към момента не очакваме преизпълнение. Това казва в интервю за БТА служебният министър на финансите Росица Велкова. Трябва да се положат максимални усилия от двете приходни администрации НАП и Агенция "Митници", за да можем да осигурим и да гарантираме изпълнението на приходите, посочва тя. 

Завършихме юли с излишък в бюджета от 1,5 млрд. лева. Това е много добро изпълнение, но следва да се знае, че в отчета за юли не са влезли ефективно намалените данъчни ставки, които бяха приети с актуализацията на бюджета. Ефектът от това намаление ще се усети през август. Имаме също и увеличени разходи за персонал, от актуализацията на бюджета от юли. А те в двоен размер ще бъдат изплатени през август, отбелязва министър Росица Велкова. 

Финансовият министър очаква задържане на нивата на инфлацията, но прогнозира, че до края на годината тя ще продължи да бъде двуцифрено число. Очаква и спад на темпа на растеж на брутния вътрешен продукт на годишна база. Това са очакванията и на международните институции - те съвпадат с нашите прогнози, посочи тя.  

Ще положим максимални усилия да постъпи първото плащане от 2,6 млрд. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), посочи финансовият министър. Намеренията са в края на август да подадем заявление. Обикновено оценката от страна на Европейската комисия е в рамките на два месеца, така че можем да получим средства в началото на ноември. Тъй като ноември-декември са най-силните месеци, се извършват значителни по размер разходи. 

На въпрос как върви подготовката на България за приемане на еврото, министър Велкова отговори: "Подготвяме се интензивно за приемане на еврото, като се работи с целева дата 1 януари 2024 година. Създадена е междуведомствена работна група, която да подготви проектозакон за приемане на еврото. Очаква се комуникационната стратегия за еврото да бъде приета в близките седмици. Работи се и на техническо ниво съвместно с БНБ за СЕПА-плащанията. Идентифицирани са всички участници, с които трябва да се работи за въвеждане на еврото. Това са всички държавни институции с финансова информация". 

Относно подготовката на проектобюджета за 2023 г., финансовият министър обясни, че като служебно правителство ще изготвят базов бюджет, в който ще намерят отражение взетите решения от страна на Народното събрание, без да залагат в базовия сценарий каквито и да било политики. "Ще се разработят различни сценарии и алтернативи на предложенията. Те само ще бъдат изчислени, а редовното правителство ще реши кое да включи и как точно да си реализира политиката през бюджета", уточни тя. 

"По груби оценки за поетите ангажименти за следващата година се вижда значителен ръст на разходите в рамките на 6-6,5 млрд. лева. Ръст в приходите в този размер едва ли ще можем да очакваме. Това поставя въпроса да се търси решение за преструктуриране на разходите, за да не се отиде на промяна на данъчната политика. Ако увеличим дълга или дефицита, ще нарушим критериите на ЕК и това неминуемо ще е пречка пред приемането на еврото", обясни финансовият миинстър и посочи, че като експерт не би препоръчала да се вдигат данъци, а да се оптимизира разходната част на бюджета.

Запитана дали министерството на финансите ще емитира дълг на вътрешния и на международните пазари, министър Велкова обясни, че определеният от парламента лимит за нов дълг е 10,3 млрд. лева. От тях досега са емитирани на вътрешния пазар 1,8 млрд. лева. До края на годината ще интервенираме дълг както на вътрешния, така и на външния пазар, съобразно пазарните условия, допълни тя.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ