Кенет Мертен: България е една от най-уязвимите държави в Европа от разяждащи капиталови потоци

Кенет Мертен: България е една от най-уязвимите държави в Европа от разяждащи капиталови потоци

От множество проучвания знаем, че България е една от най-уязвимите държави в Европа от разяждащи капиталови потоци. Окуражен съм, че българското правителство създаде работна група за проверка на инвестициите и напредва с изготвянето на законодателство в съответствие с регламента на ЕС. Това заяви посланикът на САЩ Кенет Мертен на кръгла маса "Корозивен капитал и инвестиционен скрининг". Домакини на форума са Центърът за изследване на демокрацията и Центърът за международно частно предприемачество (CIPE), Вашингтон. На събитието се обсъждат мерки за повишаване на икономическата сигурност на страната, включително и създаване на ефективен механизъм за проверка на инвестициите.

Видяхме примери, включително от някои от съседите на България, когато преките чуждестранни инвестиции допринесоха за неустойчиво дългово бреме или предоставиха на чужди сили власт за вземане на решения в чувствителни национални сектори, в други случаи чуждестранните инвестиции въведоха несигурна комуникационна технология, която доведе до дългосрочни рискове за киберсигурността, каза посланикът на САЩ, цитиран от БТА.

По думите на дипломата един добре изработен механизъм за скрининг на чуждестранни инвестиции може да постигне двойната цел - поддържане на отворен инвестиционен климат и защита на националната сигурност. Създаването на стабилна програма за проверка на инвестициите не само ще помогне за защитата на националната сигурност на България, но също така ще подобри бизнес климата тук, тъй като инвеститорите търсят пазари със силна защита на върховенството на закона, предвидимо прилагане на законите, признаване на нормативните разпоредби и равни условия за всички участници, посочи дипломатът. Според него един прозрачен и предсказуем подход за проверка на чуждестранните инвестиции за рискове за националната сигурност ще насърчи повече конструктивни чуждестранни капитали, от които България се нуждае, като същевременно ще предотврати вливането на разяждащи капитали от чужди или злонамерени чуждестранни участници.

Кенет Мертен посочи, че създаването на механизъм за скрининг е сложен и ресурсоемък процес и разказа за механизма за проверка на инвестициите в САЩ, с който са ангажирани 9 агенции под председателството на Министерството на финансите. Те преглеждат определени чуждестранни инвестиции, за да се определи дали представляват риск за националната сигурност на САЩ.

Дипломатът посочи, че България може да се възползва от опита на неговата страна, докато изработва свой собствен механизъм. Той напомни, че през последните 8 години 18 членки на ЕС приеха ново законодателство за проверка на инвестициите или значително засилиха съществуващото си, включително държави като Румъния, Чехия и Словакия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ