Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китайският бизнес използва селски банки за разплащания с Русия заради санкциите на САЩ
Заради санкциите на САЩ някои китайски износители са започнали да използват услугите на малки банки, опериращи на границата с Русия, съобщи Ройтерс, позовавайки се на свои източници. Според тях също така компаниите от КНР прибягват до "подземни канали за финансиране" като парични брокери и дори криптовалута, която е забранена в Китай от 2021 г. Някои износители са били принудени напълно да се оттеглят от руския пазар.
Според източниците на агенцията от март насам китайските банки са засилили контрола върху трансакциите, свързани с Русия, или изобщо са спрели да работят с тях, за да избегнат американските санкции. Ръководителят на китайската търговска организация е убеден, че транзакциите между Китай и Русия "все повече ще минават през подземни канали", но признава, че това крие "значителни рискове".
Според Ройтерс някои селски банки в Североизточен Китай по границата с Русия все още могат да приемат плащания, но това е създало проблеми, като някои бизнесмени се оплакват, че са чакали на опашка с месеци, за да си открият сметки там. По-специално, на неназована компания за производство на химикали и машини в провинция Дзянсу са били необходими три месеца.
Мениджър на регистрирана компания в Гуандун заяви пред агенцията, че от март насам фирмата им е открила сметки в седем банки, но нито една от тях не се е съгласила да приема плащания от Русия. Поради тази причина компанията се е оттеглила от руския пазар, като е пропуснала плащания за над 10 млн. юана (1,4 млн. долара).
Китайското външно министерство заяви, че не знае за проблема с разплащанията чрез големи китайски банки и пренасочи въпросите към "съответните органи".
Проблемите с разплащанията между Русия и Китай започнаха в края на декември 2023 г., след въвеждането на 12-ия пакет от санкции на ЕС. Заради него китайските банки започнаха да отказват да приемат плащания в долари от Русия от страх от вторични санкции. През януари 2024 г. Ping An Bank и Bank of Ningbo спряха да приемат трансакции в юани от Русия. В средата на април стана ясно, че подобно решение са взели Industrial and Commercial Bank of China, China CITIC Bank, Industrial Bank и Bank of Taizhou.
Според Ройтерс половината от плащанията от Русия към Китай сега се извършват чрез посредници от "приятелски страни".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.