Китайските копачи на криптовалута се местят в Етиопия заради ниската цена на тока

Китайските копачи на криптовалута се местят в Етиопия заради ниската цена на тока

Китайските копачи на криптовалута се местят в Етиопия заради ниската цена на тока

Етиопия може скоро да се превърне в най-популярното място за работа на китайски копачи на криптовалута. Това се дължи на изгодните цени на електроенергията в страната, които станаха едни от най-ниските в света след пускането в експлоатация на най-голямата водноелектрическа централа (ВЕЦ) в Африка, съобщава Bloomberg.

„Етиопия ще стане най-популярната дестинация за китайските копачи“, каза Но Сю, основател на Китайската асоциация за дигитален майнинг, цитиран от агенцията. Основното конкурентно предимство на страната беше рядката комбинация от меко държавно регулиране на индустрията и ниски цени на електроенергията, обяснява Bloomberg.

Оборудването за копаене на криптовалута изисква огромно количество електроенергия; разходите за енергия могат да представляват до 80% от всички разходи на копачите. Според оценки на университета в Кеймбридж компаниите в световен мащаб са изразходвали около 121 тераватчаса само за копаене на биткойн през 2023 г., обем, сравним с потреблението на енергия в Аржентина.

Някои правителства се опитват да ограничат добива на криптовалута поради заплахи за енергийната сигурност. Например през 2013 г. централната банка на Китай забрани на финансовите институции да търгуват, продават или държат криптовалути. През 2021 г. в страната беше въведена пълна забрана за добив. Етиопските власти, напротив, разрешиха добива на криптовалути през 2022 г. Сметките за електроенергия обаче се начисляват в чуждестранна валута, което позволява на правителството да компенсира недостига. В резултат на това само за година страната се изкачи на второ място в света (след щата Тексас) по купуване на оборудване. Според оценките на Bloomberg развитието на енергийния комплекс в африканската страна в рамките на няколко години ще може да й осигури водеща позиция в индустрията за добив на цифрова валута.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ